Mäos valmistatakse Eesti kodumajapidamistes tekkinud plastikujäätmetest ehitusmaterjali Plastrex, mida saab kasutada näiteks aiamööbli, lillekastide, peenraääriste, kasvuhoonete, kuuride ja aedade valmistamiseks.
Mäos valmistatakse Eesti kodumajapidamistes tekkinud plastikujäätmetest ehitusmaterjali Plastrex, mida saab kasutada näiteks aiamööbli, lillekastide, peenraääriste, kasvuhoonete, kuuride ja aedade valmistamiseks.
- Bioneeri uudised
- Toimetas Martin Eek, www.bioneer.ee
- 7. juuni 2011
- https://pixabay.com/photos/home-office-notebook-home-couch-569153/
Profiilmaterjali Plastrex saab kasutada kohtades, mis on otseses kokkupuutes pinnase ja niiskusega ja kus puit pikajaliselt vastu ei pea - materjal ei mädane, ei ima niiskust, on ülevärvitav ja lihtsalt puhastatav.
Plastrexi tootva Rexest Grupi juhatuse liige Aarne Saareväli sõnul suudab uuenduslikult mõtlev ettevõtja Plastrexist ise huvitavaid lõpptooteid arendada. „Disainlaudu ja -pinke, aiamööblit, kergehitusi koduaeda, postkasti aluseid või kompostikaste ning pakkuda turule täiesti uudset ja ilmastikukindlat kaubavalikut,“ loetleb Saareväli võimalusi.
Materjali valmistamisel kasutatakse tehnoloogiat, mis võimaldab tootmisprotsessis kasutada erinevat tüüpi plastikuid. „Selliste tehnoloogiliste lahenduste juurutamine on kogu maailmas olnud peamiseks väljakutseks plastikujäätmete ringlusse võtmisel, sest nende ülidetailne sorteerimine ei ole reeglina majanduslikult otstarbekas,“ nendib Saareväli.
Rexest Grupile toorainet tarniva ASi Väätsa Prügila juhataja Aivar Lõhmuse sõnul on täna kodumajapidamistest prügilasse toodav plastikmaterjal jäätmekäitluslikust küljest vaadatuna suhteliselt madala kvaliteediga ja tal on kaks käitluslahendust - energeetiline ja ladestamine. „Kumbki pole hea, sest tulu saadakse vähe. Seetõttu on materjali ringlussevõtt ja sellest profiilide tootmine igal juhul väga positiivne,“ rääkis Lõhmus.
Plastrexist tooteid saab näha Kultuuripealinna Tallinn 2011 ürituste raames, juuni alguses vanas kalasadamas avatud Ökosaarel.
Aastas tekib Eestis erinevatel hinnangutel kuni 70 000 tonni plastpakendijäätmeid. 1 tonn Plastrexi aitab tootja hinnangul plastiku taaskasutamisega kokku hoida 1,66 tonni CO2, 262 liitrit naftat, 98 miljonit kJ energiat, vähendada plastiku ladustamist looduses ning säästa puiduressurssi. Plastrex ise on tootja sõnul samuti 100% taaskasutatav ning täielikult vaba toksilistest ainetest.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta