Kui reisile minnes pole soovi või võimalust lemmiklooma kellegi teise hoole alla jätta, tasub meeles pidada mõningaid nõuandeid reisi planeerimise faasis, et kõik sujuks stressivabalt nii lemmiku kui ka omaniku jaoks.
- Loomakaitse
- 30. september 2023
- Foto: Pixabay
„Enne lemmikloomaga välismaale reisimist tuleks esmalt üle kontrollida, et loomal oleks olemas ametlik EU lemmikloomapass, kuhu on kantud looma ja omaniku õiged andmed. Passis peab olema ka märge selle kohta, et loom on vaktsineeritud marutaudi vastu ning selle karantiiniaeg möödunud,“ selgitas NordicVet Loomakliiniku loomaarst Marleen Emilie Vilderson. „Lisaks on soovituslik loomakliinikus üle kontrollida, et looma mikrokiip töötab ja klapiks passis olevaga ning registreerida kiip ka lemmikloomaregistrisse.“
Marleen Emilie Vildersoni sõnul tuleks olenevalt sihtriigist Põllumajandus- ja Toiduametist (PTA) üle täpsustada ka võimalikud lisanõuded – näiteks ehhinokokoosi tõrje tõendamine, kiiniline ülevaatus veterinaari poolt, marutaudi antikehade tiitrid või ka muud riigipõhiselt kehtestatud nõuded.
Loomaarst lausus, et lemmiklooma transpordiks on vajalik mugav, piisava suurusega ja õhu ligipääsuga puur ning olemas peab olema ka värske vesi. „Loomulikult võiks lemmikloomal olla tehtud ka regulaarne välisparasiiditõrje ning soovituslik on panna omaniku andmed või vähemalt telefoninumber kaelarihma külge juhuks, kui loom peaks kaduma,“ lisas ta. Reisile tasuks kaasa võtta ka vajalikud esmaabi ravimid.
Gjensidige Eesti filiaali juhi Raido Kirsiste sõnul tuleks ka lemmikloom ise reisimiseks ette valmistada, kui ta pole varem transpordipuuris reisinud. „Parim ja ohutum viis lemmikloomadele autos reisimiseks on sertifitseeritud ja testitud transpordipuur. See võimaldab lisaks turvalisele reisimisile ka loomale tuttava puhkepaiga olemasolu majutuskohas. Ka looma enda ja teiste liiklejate ohutusest lähtuvalt on puur parimaks valikuks autosõidu kestel,“ lisas ta.
Raido Kirsiste sõnas, et lisaks reisijatele tuleb sõidukis kinnitada ka lemmiklooma puur. Kui aga lemmikloom ei tunne end transpordipuuris hästi, on võimalik soetada koertele ja kassidele mõeldud eraldi turvavöö, mis hoiab ära loomade meelevaldse liikumise sõidukis. „Sõidumarsruuti planeerides tuleks sisse arvestada ka jalutuskäigud ja veepausid ning pidada meeles, et palava ilmaga loom autosse üksi ei jääks.“
Kindlustusfirma esindaja sõnul on lemmikloomaga reisile minnes mõttekas välja otsida ka sihtkohas olevad loomakliiniku kontaktid, kuna kohapeal võib tekkida vajadus osta loomale ravimeid või muud vajalikku.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta