Witwatersrandi ülikool, National Geographic Society ja Lõuna-Aafrika Vabariigi riiklik teadusuuringute fond teatasid, et Lõuna-Aafrika Vabariigis Johannesburgi lähedal on ühest koopast avastatud uus inimese sugupuusse kuuluv liik Homo naledi.

Erakordset leidu, mis tõstatab uusi küsimusi inimese põlvnemise seni teada loos, tutvustatakse lähemalt ajakirja National Geographic Eesti oktoobrinumbris. Enam kui 1550 nummerdatud kivistisest koosnev leid on Aafrika mandri seni suurim hominiinide kivistisleid.

Leiukoha Lõuna-Aafrika Vabariigis Johannesburgist umbes 50 kilomeetri kaugusel loodes UNESCO maailmapärandisse kuuluva Inimkonna Hälli piirkonnas asuvas Rising Stari koopas avastasid 2013. aastal Witsi ülikooli teadlased ja vabatahtlikud koopauurijad.

Esialgu dateerimata kivistised asusid koopa sissepääsust umbes 90 meetri kaugusele jäävas kambris, kuhu pääses mööda sedavõrd kitsast šahti, et nende juurde pääsemiseks oli tarvis kokku panna väga saledatest inimestest koosnev töörühm.

Seni on töörühm kambrist välja toonud vähemalt viieteistkümne ühte ja samasse liiki kuuluva indiviidi luid ning arvatakse, et see on vaid murdosa kambrisse jäänud kivististest. „Et peaaegu kõik Homo naledi luud on mitu korda esindatud, on ta juba praegu meie sugupuu praktiliselt kõige põhjalikumalt tuntud liige,“ ütles Witwatersrandi ülikooli evolutsiooniuuringute instituudi uurija-professor ja National Geographicu lähetusega teadlane Lee Berger, kelle juhtimisel toimusid kivistised avastanud ja välja kaevanud kaks ekspeditsiooni.

„See on erakordselt oluline leid,“ ütles National Geographic Society teadus- ja avastusjuht Terry García. „Kui Lee Berger National Geographicusse helistas ja esialgsest fossiilileiust teatas, panime me seetõttu sellele märkimisväärsele ettevõtmisele otsekohe õla alla.“

Uus liik H. naledi heidab uut valgust meie perekonna päritolule ja mitmekesisusele. Samuti paistab H. naledi olevat sihikindlalt vedanud oma surnud kaaslaste laipu kõrvalisse koopakambrisse, mida varem arvati olevat üksnes inimestele omane käitumine.

Rising Stari ekspeditsioonis juhtis National Geographicu lähetusega Witwatersrandi ülikooli teadlane Lee Berger ning selles osales rahvusvaheline teadlaste rühm, nende seas kuus „maa-alust astronauti“, kes laskusid Dinaledi kambrisse, kaevasid seal kivistised välja ning tõid need maa peale. Ekspeditsiooni ning 2014. aasta mais toimunud H. naledi kivististe uurimiseks korraldatud teaduslikku töötuba toetasid Lõuna-Aafrika Vabariigi riiklik teadusuuringute fond, Witsi ülikool ja National Geographic Society.