National Geographicu stipendiaat, paleontoloog Nizar Ibrahim tõi koos teadlaste töörühmaga maailma avalikkuse ette looma, keda peetakse esimeseks päris poolveeliseks dinosauruseks ja ühtlasi suurimaks Maal elanud kiskjaks. Kriidiajastu röövtoidulise dinosauruse Spinosaurus aegyptiacus uued fossiilid näitavad, et loom kohastus umbes 95 miljonit aastat tagasi vee-eluks. Need on siiani kõige veenvamad tõendid dinosaurusest, kes suutis elada ja jahti pidada veekeskkonnas.

Fossiilid näitavad, et Spinosaurus oli suurim teadaolev röövtoiduline dinosaurus, kes iial Maal ringi liikunud: ta oli ligi kolm meetrit pikem kui maailma suurim Tyrannosaurus rex’i isend.

“Selle loomaga tegelemine oli nagu kosmosest pärit tulnuka uurimine. Ta ei sarnane ühegi teise dinosaurusega, keda olen näinud,” märkis uurimuse üks eestvedajaid ja 2014. aastal National Geographicu väljapaistva noore teadlase stipendiumi pälvinud Nizar Ibrahim USA Chicago ülikoolist.

Spinosaurus aegyptiacus

Neist avastustest, mis avaldati äsja ajakirjas Science, räägib ka ajakirja National Geographic Eesti oktoobrinumbri esikaanelugu, Washingtoni National Geographicu muuseumis avatud näitus ning novembris teleekraanile jõudev National Geographicu erisaade.

Teadlased leidsid, et Spinosaurus’el arenes vees elamiseks välja hulk senitundmata kohastumusi. Oma järeldusteni jõudsid nad pärast seda, kui olid analüüsinud Maroko Saharast leitud uusi fossiile ning maailma muuseumikogudes säilitatavat Spinosaurus’e osalist koljut ja teisi jäänuseid, samuti ajaloolisi andmeid ja pilte üle 100 aasta tagasi Egiptusest avastatud esimesest teadaolevast Spinosaurus’e fossiilist.

Rohkem kui sajand tagasi avastas Saksa paleontoloog vabahärra Ernst Stromer von Reichenbach Egiptuse Saharast esimesed tõendid Spinosaurus’est. Kahjuks hävisid kõik Stromeri fossiilid 1944. aasta aprillis liitlasvägede pommirünnakus Münchenile. Ent Nizar Ibrahim suutis Stromeri säilinud publikatsioonidele täienduseks arhiividest ning Stromerite suguvõsa Baieri lossist üles otsida Stromeri allesjäänud märkmed, visandid ja fotod.

Uued Spinosaurus’e fossiilid avastati Maroko Saharast kõrbeastangust, mida tuntakse Kem Kemi lademena. Kunagi oli see ala praegusest Marokost Egiptuseni ulatunud suur jõestik. Tollal elas jõestikus mitmesuguseid veeloomi, sealhulgas suured haid, õõnesogalised, kopskalad ja krokodillisarnased elukad, samuti hiigelsuured lendavad roomajad ning lihasööjad dinosaurused.

Spinosaurus’e mõistatuste lahendamiseks koostas töörühm National Geographic Society rahastamisel skeleti digitaalse mudeli. Teadlased skannisid kompuutertomograafiga kõik uued fossiilid, mis hiljem toimetatakse tagasi Marokosse, ja täiendasid neid Stromeri eksemplaride digitaalsete rekonstruktsioonidega.

Puuduvad luud modelleeriti lähedaste dinosauruseliikide tuntud osade järgi. Fossiilide uurimiseks, analüüsimiseks ja tükkhaaval kokku panemiseks kasutati uusimat tehnoloogiat – nii keeruka projekti puhul poleks traditsioonilised meetodid olnud kaugeltki sama täpsed. Seejärel valmistasid teadlased digitaalse mudeli põhjal Spinosaurus’e skeleti anatoomiliselt täpse elusuuruses 3-D mulaaži.

Elusuuruses skeletimulaaž on keskne eksponaat ka Washingtonis National Geographicu muuseumi uuel näitusel „Spinosaurus: kriidiajastu kadunud hiiglane”, mis on avatud septembri keskpaigast 2015. aasta 12. aprillini.

Näitus äratab ellu Spinosaurus’e loo Stromeri esimestest leidudest Spinosaurus’e saladuste lahendamisele pühendunud rahvusvahelise töörühma saavutusteni. Rohkem teavet sellest elamuslikust ja interaktiivsest multimeediaväljapanekust, mis valmis koostöös Chicago ülikooli tehnoloogia arendus- ja ettevõtluskeskusega, leiab muuseumi veebiaadressilt.