Tuunikalapüük kahjustab nii keskkonda kui ka inimeste tervist. Loomadele, kelle küttimisele ja tapmisele see tööstus on suunatud, kujutab see aga tõelist põrgut. Siin on neli põhjust, miks mõjub tuunikalatööstus loomadele laastavalt:

Kalad tunnevad valu

Teadus on korduvalt tõestanud, et kalad tunnevad valu ja hirmu ning kannatavad samamoodi kui ülejäänud loomad. Sellest hoolimata ei ole vastu võetud seadusi kalade kaitseks: kalade tapmise kohta puuduvad eeskirjad nii USA Humaanse surmamise aktis kui ka EL-i nõukogu vastavas määruses. See tähedab, et kalu tapetakse erinevatel piinarikastel viisidel, mis täielikult eiravad nende surmaeelseid kannatusi.

Tuunid lämbuvad, kui nad veest välja tõmmatakse

Kui kalurid tuunid veest välja tõmbavad, hakkavad hirmunud loomad lämbuma ja paaniliselt siplema. Animal Equality käis jäädvustamas iga-aastast hariliku tuuni (Bluefin tuna) püüki Itaalias. Kohale jõudes avanes aktivistidele veresaun: rannikuvetesse kudema tulnud tuunid aeti püünistesse, kalade pihta heideti harpuune ning nad tõmmati üles laevatekile, kus nad asjatult hingata püüdes visklesid.

Aeglane ja piinarikas surm

Kui tuunid on merest välja tõmmatud, peksavad kalurid nad nuiade või torkavad harpuunidega surnuks. Tapmiseks tuleb kalu tavaliselt korduvalt vigastada. Nende viimased minutid on tulvil kujuteldamatut paanikat, hirmu ja valu.

Ka teised liigid kannatavad

Tuunikala püütakse mitmel eri viisil, millest mõnega kaasneb ka teiste mereolendite – nagu kilpkonnade, delfiinide ja haide – mittesihilik tapmine. Need loomad, keda tööstuses kutsutakse kaaspüügiks, takerduvad tuunidele pandud võrkudesse või jäävad kinni neile laotatud õngejadadesse. Igal aastal sureb tarbetu kaaspüügina sadu tuhandeid loomi.

Mida sina saad teha

Teame, et kalad on intelligentsed üksikolendid, kellest paljud elavad keerukates sotsiaalsetes rühmades, kasutavad tööriistu ning tunnevad hirmu ja valu; teame, et tuunipüük kahjustab neid ja teisi loomi. Parim, mida kalade heaks saame teha, on see, et me ei söö neid. Taimselt toitumine on muutunud üha hõlpsamaks: poodides ja toidukohtades suureneb pidevalt taimsete toodete valik ning maitsvaid retsepte leidub iga päevaga aina rohkem. Merise mekiga roogade – nagu porgandilõhe, vegan sushi, kotlettide, salatite ja suppide – valmistamiseks kiika Loomuse kalakampaania lehele.


Loo originaal, tõlge MTÜ Loomus