Ida-Virumaal asuv Iisaku looduskeskus pälvis Eesti Kodukaunistamise Ühenduselt ühiskondlike hoonete kategoorias laureaadi tiitli. Energiasäästliku mõtteviisi edendajana on looduskeskusest saanud väga populaarne koolitusmaja kohalikule kogukonnale.

  • Keskkonnaharidus
  • 19. jaanuar 2015
  • Foto: https://pixabay.com/photos/plug-power-outlet-power-strip-3285062/

Iisaku looduskeskus asus varemalt vanas metskonnahoones, mille asemele ehitati Keskkonnaameti eestvedamisel ning Euroopa Regionaalarengu Fondi programmi toetusel uus energiasäästlik hoone, mille suured aknapinnad ja päikesepaneelid on suunatud lõunasse, põhjakülje põuakindlate niidu- ja liivikutaimedega mätaskatus hoiab suvel hoonet jahedamana ja talvel soojemana. 

Lisaks elektrivõrgule kasutatakse hoones päikese- ja tuuleenergiat. Maasoojuspump kütab ja varustab hoonet sooja veega. Keskusel on oma prügijaam ja kompostkast.

Looduskeskuses viivad Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialistid läbi erinevaid õppeprogramme lasteaedadele ja koolidele ning korraldavad keskkonnateemalisi tegevusi ning sündmusi. Keskuses on loodus- ja keskkonnakasutuse teemalised püsinäitused nii eesti kui vene keeles.

„On heameel tõdeda, et keskusesse on leidnud tee nii eesti- kui muukeelsete koolide õpilased. Hästi välja arendatud taristu ja pädevate spetsialistide olemasolu kohapeal on oluline kogu piirkonna arengule,“ ütles Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist Julia Kropatševa.

Hoones on seminariruum koos esitlustehnikaga kuni 40-le osalejale, samuti saab kasutada kontori raamatukogu-õppeklassi. Keskuse väliõppeklass on mõeldud kuni 50-le osalejale.

2014. aastal viidi Iisaku looduskeskuses läbi kokku 123 õppeprogrammi, millest 74 viidi läbi vene keeles. Kokku osales eelmisel aastal keskuse õppeprogrammides 2388 õpilast.

Looduskeskus asub Jõhvist 30 km kaugusel Iisakus.

Keskus valmis Euroopa Regionaalarengu Fondi programmi “Keskkonnahariduse infrastruktuuri arendamine” toel.

Konkurssi „Energiasäästlik kaunis kodu“ korraldab Eesti Kodukaunistamise Ühendus (EKKÜ) 2012. aastast alates ning konkursil tunnustatakse tublisid kokku neljas kategoorias: eramud, kortermajad, ühiskondlikud hooned ja energiasäästliku mõtteviisi arendaja. 

Konkursi eesmärgiks on näidata, et ehitades uut hoonet või renoveerides vana, on tulevikku silmas pidades mõistlik ja võimalik kasutada energia saamiseks taastuvenergiaallikaid ning energiakulu vähendamiseks rakendada tarku lahendusi.