Viiendat korda toimunud Loodusfestivalil 14.–15. juunil nautis loodusalaseid tegevusi 3000 loodusesõpra. Loodusvaatluste maratoni käigus sisestati üle Eesti enam kui kolm tuhat loodusvaatlust.
- Keskkonnaharidus
- 25. juuni 2019
- Foto: Koidula Kliimann
Loodusfestivali projektijuhi Andro Truuverki sõnul oli tänavune festival eriline. „Juba nädal enne festivali kui Tartu sai linnaruumi kuus erinevat taimekasti, mis erinevate niitude olemust näitlikustasid, olime looduse lainel. Mitmelt poolt laekunud positiivne tagasiside tõestas, et linnarahvale läheb meie tegevus korda.” Festivali, mis juhiks tähelepanu looduse valupunktidele ja annaks soovitusi, kuidas koos heaperemehelikult toimetada, on praeguses ühiskonnas hädasti vaja. “Nii sel kui ka järgnevatel festivalidel rõhutame elurikkuse linnaruumi toomise abil, miks on loodus ka linnas inimesele vajalik,” lisas Truuverk.
Loodusfestivali keskmes olid sel korral aga loodusvaatluste maratoni 31 vaatluspunkti üle Eesti. Vaatlused sisestati Elurikkuse andmeportaali, kus need on avalikult kõigile kättesaadavad. 24-tundi kestnud loodusvaatluste maratonil registreeriti üle kolme tuhande loodusvaatluse üle Eesti. 2018. aastal tehti vaatlusi 2300. “Vaatlusi on laekunud üheksateistkümnelt maratoni vaatlusalalt. Maratoni raames tehti ka individuaalvaatlusi väljaspool kindlaksmääratud vaatlusalasid,” rääkis loodusvaatluste üks koordinaatoritest Veljo Runnel. Ta lisas, et aktiivseid vaatlejaid oli 109 (2018 – 65), vaatluspunktide tegevustes kokku (linnuretked, ööpüük jms) osales ligikaudu viissada inimest. Vaadeldi kokku 1020 liiki (2018 – 862) ning vaatluste käigus laaditi üles 717 (2018 – 393) fotot.
Kui tavaliselt on festivali avapäevaks olnud linnalooduse päev Tartu kesklinna pargis, siis sel korral võttis linnalooduse päev festivali kokku. Linnalooduse päeval anti üle ka festivali fotokonkursi “Metsik linn” auhinnad. Fotokonkursil osales kokku 90 osalejat ja esitati 193 tööd. “Kui kiirete igapäevaste toimetuste kõrval ei pruugi inimesed linnaruumis meie looduslike naabreid alati märgata, siis konkursile esitatud fotod aitavad kindlasti loodust rohkem tähele panna. Loodus elab linnas koos inimestega,” kirjeldas Truuverk osavõtjate tänavusi töid.
Loodusfestival sai alguse 2015. aastal Tartu loodusnädalana. Loodusfestivali korraldavad Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös partneritega. Loodusfestivali toetasid Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, Keskkonnainvesteeringute Keskus, Tartu linn, Keskkonnaamet ning Linnuvaatleja. 2018. aastal pärjati Loodusvaatluste maratoni Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise auhinnaga uue algatuse kategoorias. Üle-eestiline ettevõtmine sai eelmisel aastal tunnustuse ka Keskkonnaministeeriumi aasta keskkonnateo konkursil.
Korraldajad tänavad kõiki festivali külalisi ja koostööpartnereid, vaatluspunktide koordinaatoreid, vaatlejaid, määrangutel aidanud eksperte, vaatluste moderaatoreid. Loodusfestivali ja loodusvaatluste maratoni kohta leiab lisainfot veebist.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta