Vähenenud töövõime ning kuulmislangusega viipekeelsetele inimestele mõeldud viipekeele kaugtõlke teenust on viimase nelja kuuga kasutatud üle 800 korra. Sotsiaalkindlustusamet pakub teenust alates maikuust Euroopa Sotsiaalfondi toel.
- Bioneeri uudised
- 24. september 2019
- Foto: Muusika viipekeelde tõlkimine laulupeol. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Sotsiaalkindlustusameti tõlketeenuste projektijuhi Timo Hansmani sõnul on Eestis kuni 1500 inimest, kes vajavad kuuljatega suhtlemiseks regulaarselt viipekeeletõlgi abi.
Tema sõnul vajavad kurdid tõlki tihti just igapäevastes olukordades, näiteks suhtlemisel tööandjaga, perearstiga või ametiasutustega. „Tänu kaugtõlke teenusele saavad nad tõlgi abil helistada perearstile või tööandjale, ilma et peaksid selleks eraldi tõlgi tellima või tõlkekeskusesse kohale minema. See on kindlasti kasutajasõbralikum, odavam ja paindlikum,“ tõi Hansman välja teenuse positiivse poole.
„Viipekeeletõlgid on sageli koondunud suurematesse linnadesse – Tallinnasse, Tartusse, Pärnusse. Kuulmislangusega inimesed elavad aga üle Eesti, ka väiksemates piirkondades. Kaugtõlketeenus aitab kokku hoida tõlkide transpordile kuluvat aega ning pakkuda kurtidele tõlketeenusele ka sellistes kohtades, kus tõlki läheduses pole,“ rääkis ta. „Hetkel on teenust võimalik kasutada vaid tööealistel kurtidel. Meie eesmärk on, et see oleks kättesaadav kõigile, kes seda vajavad.“
Kaugtõlke teenust pakutakse Skype’i vahendusel ja seda saab kasutada esmaspäevast reedeni kella 9–17ni. Kaugtõlketeenuse osalised ei pea asuma samas ruumis. Tõlgiga saab ühendust internetti ühendatud veebikaameraga arvuti või nutiseadmega. Teenuse kasutamiseks ei pea aega ette broneerima.
Kaugtõlke teenust pakuvad Tartu Viipekeeletõlgid MTÜ ja Viipekeeletõlkide OÜ Skype’i vahendusel. Teenuse saamiseks tuleb Skype’is üles otsida kasutaja „kaugtõlge“. Kurtidele on teenus tasuta.
Sellest suvest pakub sotsiaalkindlustusamet vähenenud töövõime ja kuulmislangusega inimestele ka kirjutustõlke teenust. Teenuse ajal on tõlk inimese kõrval ning sisestab kuuldava teksti ekraanile, kust teenust vajav inimene seda lugeda saab. Tõlk sarnaneb selles situatsioonis abivahendiga – ta teeb kuuldava teksti nähtavaks, nii et seda saab samal ajal ekraanilt lugeda.
Lisainfot kaugtõlke ja kirjutustõlke teenuse kohta leiab sotsiaalkindlustusameti kodulehelt.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta