Täna sai nurgakivi Eesti esimene elektri suletud jaotusvõrgu ehitus Paldiskis. Pakri Teadus- ja Tööstusparki kerkiv oma elektrivõrk võimaldab ehituse esimese etapi valmides kuni 10 MW tarbimisvõimsust ning liita võrku 10 MW taastuvenergia tootmist.
- Energeetika
- 9. oktoober 2020
- Foto: Pakri alajaam/PAKRI
Rajatav elektri suletud jaotusvõrk ühendab PAKRI Teadus- ja Tööstuspargi tööstushoonete kompleksid ning taastuvenergia tootmise üheks tervikuks luues konkurentsieelised tööstuspargi olemasolevatele ja tulevastele klientide. „Võimalus kasutada kuni 50% ulatuses kohalikku taastuvenergiat ning energiajanuste klientide puhul võimekus pakkuda turu keskmisest paremat elektrihinda on tugevad argumendid,“ rõhutas PAKRI Teadus- ja Tööstuspargi juht Enn Laansoo, Jr, kes on tööstusparki arendanud alates 2007. aastast.
„Meie juures on tegutsenud 7 väiksemat arvutiparki, kes on kasutanud taastuvenergiat ning kelle jääksoojust oleme väärtustanud hoonete kütmisel. Oleme valmis vastu võtma sisuliselt koheselt enam kui 10 MW võimsusvajadusega andmekeskuse. Sellise võimsusega rajatise väljaehitamine tähendaks uuele kliendile vähemalt 1,5-aastast ehitusperioodi ja meie juures oleks see puhas ajavõit. Lisaks saaksime suurtarbijale pakkuda soodsamat elektrihinda,“ lisas Laansoo.
„Oleme suletud jaotusvõrgu rajamist põhjalikult planeerinud ning täna kirjeldame uue kontseptsiooni tingimusi koostöös Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Konkurentsiameti, Elektrilevi ja Eleringiga. Peatselt oleme valmis klientidele jagama ja neilt vastu võtma esimesi kilovatt-tunde oma jaotusvõrgus,“ ütles Pakri Energia tegevjuht Marti Laidre.
„Sellise ehitise rajamine Paldiskisse tõestab taas, et meie vald on väga hea sihtkoht ettevõtluseks. Keskkonnasõbralikuma taastuvenergia ning soodsama elektrihinna toel suudame muuta siin tegutsevaid ettevõtteid veelgi konkurentsivõimelistemaks,“ märkis Lääne-Harju vallavanem Jaanus Saat.
PAKRI Teadus- ja Tööstuspargis on pidevas väljaehitamises 70 hektarit unikaalselt tarka tööstuslinna. Enam kui 20 000 ruutmeetrisel erinevas seisukorras tootmispinnal ning arendus- ja testimisalal tegutseb täna 29 tootmisettevõtet ja koostöös Tehnopoliga pakutakse tugiteenuseid üle 35 rohetehnoloogia äriteenuste kliendile. Taastuvenergiat toodetakse pargis päikesest ja koheselt ka väiketuulikust.
PAKRI omab kolmandat aastat järjest vastutustundliku ettevõtte hõbetaseme kvaliteedimärgist, olles sellega esimene vastutustundlik tööstuspark Eestis.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta