Mikropärlid on kuni 2 mm läbimõõduga plastist terakesed. Nende koostises sisaldub sageli polüetüleen (PE), polüpropüleen (PP), polüetüleentereftalaat (PET), polümetüülmetakrülaat (PMMA) või nailon. Kokkuvõttes on see kõik plastmass.

Plastist mikropärleid leidub näoseebis, dušigeelis ja isegi hambapastas. Mõnikord sisaldavad mikropärleid ka vananemisvastased meigivahendid, huuleläiked ja küünelakid. Enamik reoveepuhasteid ei filtreeri mikropärleid ning need satuvad veekogudesse. Selle tulemusena leiab mikroplasti osakesi lahtedest, meredest ja ka sisemaa veekogudest üle terve maailma.

Kas näopesuvahendis sisalduv plast võib leida tee sinu sushivaagnale? Jabural kombel on see tõsi. On teada, et toiduks püütavad kalaliigid söövad ohtlikul määral mikroplasti osakesi ning neis sisalduvad toksiinid satuvad kalade kudedesse.

Plastist mikropärlid imavad endasse püsivaid orgaanilisi saasteaineid nagu toksilised pestitsiidid, leegilevikut aeglustavad kemikaalid, mootoriõli jne. Tööstuskemikaalid liiguvad toiduahelas ülespoole, kui kalad ning muud mereorganismid neelavad toksiine sisaldavaid mikropärleid. Üksainus terake võib olla kuni miljon korda mürgisem kui seda ümbritsev vesi!

Enamik inimesi ei aimagi, et need pisikesed pärlid on tegelikult plastitükid. USA toidu- ja ravimiameti nõuete kohaselt peavad ettevõtted esitama koostisainete loetelu juhul, kui tooted sisaldavad mikropärleid. Kõik riigid seda ei nõua, kuid paljud tootjad siiski märgivad koostisained pakendile. Kui näed toote koostises polüetüleeni, polüpropüleeni, polüetüleentereftalaati või polümetüülmetakrülaati, siis küürid end plastiga ning aitad kaasa keskkonna plastireostusele.

Hetkel kaaluvad 18 USA osariiki, Kanada, Austraalia ja mitmed Euroopa riigid plastist mikropärleid sisaldavate toodete keelustamist. See on suurepärane! Kahjuks ei ole sellised keelud piisavad, et meie tervist ja veekogusid kaitsta. Plasti täistopitud tooteid peale suruv kosmeetikatööstus on leidnud võimaluse seadustest mööda hiilida ning kasutada mikropärlite asemel muud tüüpi plastmassi. Sellist mõtteviisi levitatakse üle maailma.

Miks ei võiks siis mikropärleid asendada biolagundatava plastiga? Sest biolagundatav plast vajab tööstuslikus mahus kompostimiskeskust, et plast saaks soojuse toimel ettenähtud moel laguneda. Kuna plastist mikropärlid on mõeldud kanalisatsioonist alla laskmiseks, siis need lihtsalt ei lagune. Lisaks sellele on bioplastiga seotud hulk muid probleeme.

Miks ei asenda kosmeetikatööstus plasti looduslike ainetega? Sellele küsimusele on keeruline vastata, sest avameelselt ei räägita, miks tahetakse üht tüüpi plasti teisega asendada. Kuulduste kohaselt tahavad ettevõtted kasutada oma toodetes plasti seetõttu, et see on odav ja kergesti toodetav materjal.

Kuid veelgi olulisem on see, et plastist mikropärlid on siledamad kui looduslikud alternatiivid nagu aprikoosikivid, jojoobiseemned ja pimss. Siledate osakestega tooted ei ole eriti tõhusad nahakoorijad ning see tähendab, et saad neid igapäevaselt kasutada ja veelgi rohkem neid tooteid osta.

Vaata mikropärlite teemalist videot:




Lugu on pärit veebilehelt Story of stuff.