Süsiniku jalajälje korvamise tehnoloogiat arendav Eesti idufirma KWOTA kuulutati Helsingi tehnoloogiafestivalil Slush innovatsiooniprogrammi Lighthouse FINITIVi Balti piirkonna võitjaks. Tegemist on Mastercardi Põhjamaades korraldatava programmiga, mis aitab valitud idufirmadel alustada koostööd põhjala suurimate finantskontsernidega nagu Swedbank, SEB, Danske Bank, OP ja DNB.

 

KWOTA valiti Balti piirkonna võitjaks uuendusliku ärimudeli ja idee tõttu, mis aitab võidelda kliimamuutustega pöörates materjalide taaskasutusest tekkiva süsinikusäästu ettevõtetele majanduslikult kasulikuks finantsinstrumendiks ning loob globaalse standardi ringmajanduses säästetud süsiniku valideerimiseks ja sellega kauplemiseks.

„Rohepöördes mängivad olulist rolli just pangad, mistõttu on meie äri arendamise jaoks äärmiselt oluline, et saame tänu Mastercardi innovatsiooniprogrammile istuda laua taha Põhjamaade suurimate finantssektori ettevõtetega,“ selgitas KWOTA asutaja ja tegevjuht Rain Vääna. „Programmi võiduga kaasnev tähelepanu kasvatab meie vastu usaldust ja pakub väga vajalikke otsekontakte, et saaksime koos suurimate pankadega täpsemalt arutada meie tuleviku tootearenduse suundade üle ja võib-olla leppida kokku meie ettevõtte kasvu toetava koostöö.“

Swedbanki iduettevõtete valdkonnajuhi Triin Preemi sõnul hindab Swedbank kõrgelt KWOTA eesmärki muuta globaalne materjalide tootmise turg loodussõbralikumaks. „Meie tähelepanu tõmbas eduka Eesti tippjuhi ambitsioon ülemaailmselt kasvava probleemi lahendamiseks. Hoiame ettevõtte meeskonnale pöialt, et neil õnnestuks innovatsiooniprogrammis võidetud tähelepanu edukaks äriks pöörata, sest prognoosime ringmajandusele ja seda soodustavatele tehnoloogiatele lähiaastatel suurt kasvupotentsiaali.“

Mastercard Lighthouse FINITIVi innovatsiooniprogrammi üldvõitjaks kuulutati keskkonnasõbralikku finantsplaneerimise lahendust arendav Rootsi ettevõte Econans, Soome piirkondliku võidu pälvis avatud panganduse platvormi arendav FinanceKey. Investorauhinna võitis Taani rohetehnoloogia ettevõte Klimate ja rahvahääletuse auhinna viis koju ettevõtetele maksete vastuvõtmiseks näotuvastustehnoloogiat arendav Leedu ettevõte Olpay.

Mastercard Lighthouse on Põhjamaade avatud innovatsiooniplatvorm finants- ja rohetehnoloogia ettevõtetele eesmärgiga arendada finantsteenuste mitmekesisust. Kokku osales regulaarselt toimuva programmi 2022. aasta sügisvoorus rohkem kui 15 iduettevõtet Taanist, Rootsist, Soomest, Eestist, Lätist ja Leedust, kellel on programmi raames võimalus oma kasvu kiirendamiseks teha koostööd piirkonna suurimate pankade, investorite ja teiste finantstehnoloogia ettevõtetega.