Tänavusel juubelifestivalil astub üles festivali kauaaegne publiku lemmik Vägilased, kes oli viimati rahva ees 12 aastat tagasi. 2006. aastal kirjutas Mihkel Raud Eesti Päevalehes, et Viljandi folk on kui paarikümne soojendajaga Vägilaste kontsert. Nüüd lubab 2001.–2011. aastani publikut rõõmustanud ansambel Viljandi pärimusmuusika festivalil taas esitada kõiki oma tuntumaid ja armastatumaid lugusid.

  • Bioneeri uudised
  • 5. veebruar 2023
  • Viljandi mullune folgifestival / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

"Meie kontsert saab olema ainukordne ning on meiepoolne tänu- ja tervituskummardus kolmekümneaastaseks saavale Viljandi pärimusmuusika festivalile. 12 aastat tagasi andsime sellel festivalil oma viimase kontserdi, mis kestis kokku 4 tundi. Täna on see tore festival endiselt hea tervise juures ja et seda korralikult tähistada, tulemegi taaskord kokku ning anname ühe mõnusa nostalgiakontserdi," tutvustas Vägilaste ninanaine Meelika Hainsoo.

Oleme sellest võluvast žestist väga liigutatud ning Vägilastele põhjatult tänulikud! Oodata on üht juubelifestivali kõrghetke.
Ansambel tuleb lavale koosseisus Meelika Hainsoo, Cätlin Mägi, Tiit Kikas, Jan Viileberg, Marti Tärn, Reigo Ahven ja Toomas Valk ning oodatavasti tuleb lavale ka üllatuskülalisi.

 

Viljandi pärimusmuusika festival pole aga ainult Vägilaste kontsert

 

Juubelifestivali publiku ette tuleb ka äsja ansambliga Lonitseera muusikaauhinna võitnud Kaisa Kuslapuu. Seekord saab teda näha koosseisuga Kaisa Kuslapuu Trio, kuhu peale tema kuuluvad veel bassist Meelis Pihlap ja löökpillimängija Tõnis Kirsipu.

Kaisa Kuslapuu on Kagu-Eesti nabaväädiga multiinstrumentalist, kes otsib head voolamist. Tema mõtte- ja käekirja on mõjutanud nii klassikaline, jazz- kui pärimusmuusika ning viimase sees on ta elanud lapsest saati. Praegused käigud tiirlevad kiivalt ümber klaveri ning tänavusel festivalil toob ta publiku ette kava peamiselt Lõuna-Eesti pärimusmuusikast, mis kohtub improvisatsiooni ja omaloominguga. 

2022. aasta sügisel avaldas Kaisa Kuslapuu soolo-EP „Heinast hobu”, mille ajendiks oli soov klaverile pärimusmuusikas rohkem kõlapinda pakkuda. Nimiloo salvestusel tegid kaasa bassimängija Meelis Pihlap ja perkussionist Tõnis Kirsipu ning tekkinud koosseis asetas pärimusklaveri ja vanad lood põnevasse konteksti. Koostööst välja kasvanud muusikat saabki suvisel festivalil kuulda.

Kuna XXX Viljandi pärimusmuusika festivali teema on KÕLAGU! ning juubelifestival on pühendatud päikeselisele pidutsemisele, peokommetele ja helgele tulevikulootusele, on festivalikavva paigutatud peomeeleoluga sobivaid koosseise. 

Lisaks esimestele eestimaistele artistidele on kokkulepe sõlmitud ka peobändiga Poolast. Tęgie Chłopy tantsumöllused kontserdid on nende kodumaal tuntud lõbusa “lagesid liigutava” energia poolest. Nad kannavad edasi Kesk-Poola Kielce piirkonna elava tantsumuusika traditsioone ning bänd on võtnud eesmärgiks vanasti külades kõlanud muusika taaselustada.

Poolas brändi staatuse omandanud ansambli liikmed on külapillimeeste järgijad ning nende koosseisu kuulub palju Kielce piirkonnale omaseid vaskpuhkpille. Vanad pillimehed suutsid rahva mälestuste kohaselt oma muusikaga “lagesid paigast nihutada” ja see on ka Tęgie Chłopy eesmärk. Kodumaal on nende album "Dansing" valitud Poola Raadio 2 kuulajate poolt viimase 25 aasta parimaks folkalbumiks.

Üheksaliikmelise ansambli koosseisu kuuluvad Maniucha Bikont (tuuba, laul), Maciej Filipczuk (viiul, laul), Ewa Grochowska (viiul, laul), Mateusz Kowalski (akordion, kitarr, laul), Michał Żak (klarnet, sopransaksofon, laul), Michał Maziarz (tenor), Dorota Murzynowska (suur trumm), Szczepan Pospieszalski (trompet, elektroonilised instrumendid, laul) ja Marcin Żytomirski (viiul, laul).

 

Too suvi juba veebruari!

 

Kes möödunud festivalil Mari Jürjensi kontserdile ei pääsenud, sel on hea võimalus kontserdielamus hoopis sõbrapäevanädalal saada, sest Mari Jürjens annab Viljandis 17. veebruaril kontserdi.

"On olnud üsna keerulised ajad, aga ma usun väga muusika võimesse olla toeks ja hoida lootust. Just seetõttu pean oluliseks muusikat luua ja edasi anda. Mul on hea meel anda kontsert vabariigi aastapäeva eel just Viljandis, kus olen õppinud ja mõnda aega elanud. Ja laulda eesti keeles, hoida oma lauludes eestimaa loodust ja selle karget ilu", ütleb Mari Jürjens, kes tuleb Viljandis lavale koos pianist Aivar Survaga.

Kontsert algab Pärimusmuusika Aidas kell 19.00.