Käes on aeg, mil linnupojad kooruvad ja alustavad iseseisvat elu. Lennuvõimetud linnupojad on aga väga kerge saak kassidele. Kas teadsid, et kass murrab aastas keskmiselt paarkümmend lindu? Nii hukkub Eestis ainuüksi kasside tõttu hinnanguliselt mitu miljonit lindu. Lindude edukaks pesitsemiseks on äärmiselt oluline just sinu kui kassiomaniku panus. Siin on sulle viis soovitust.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 8. juuni 2023
- Foto: Pixabay
- Kevadsuvisel ajal hoia oma kass toas. Kassiga õues käies kasuta jalutusrihma.
- Muuda oma aed kassile ligipääsmatuks või ehita kassile õue kinnine puurilaadne aedik.
- Kui kass võib siiski õue sattuda, pane kassile kaela kellukesega kaelarihm või lindude küttimist segav värviline krae.
- Vabalt ringi käiv kass steriliseeri, et vältida uute soovimatute pesakondade sündimist.
- Veendu, et kassidel pole ligipääsu aeda paigaldatud pesakastidele. Puude ja postide ümber pane ronimist takistav allapoole avanev kaelus või ümbritse tüvi libeda kattega. Kindlasti ei tohi pesakasti avause ees olla pulka.
Neid nõuandeid järgides on hoitud nii sinu kass kui linnud. Kassi toas pidades või teda rihma otsas jalutades väheneb kassi hukkumise risk liikluses kui ka toksoplasmoosi levitamise tõenäosus, sest haiguse saavad kassid sageli just linde, närilisi ja muid väikseid loomi süües. Vabalt õues liikuv kass toob tuppa ja ka peremehe voodisse puuke.
Oma lemmiku vabaduse piiramine võib tunduda tüütu ja keeruline, kuid tasub meeles hoida, et see on kasulik nii looduslikule mitmekesisusele, inimeste tervisele kui ka kassi enda elueale.
Lugu on pärit Eesti Ornitoloogiaühingu FB leheküljelt.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta