Endine metsakaitseaktivist Mihkel Tiganik, kes muuhulgas alustas liikumisega "RMK ees seismine", luues sellega kohaliku Vastuhakk Väljasuremisele (Exctinction Rebellion) lokaalgrupi, pöördub nüüd ettevõtluse poole, pakkudes alustatavatele ettevõtetele veebilehtede tegemise teenust.
 

  • Arvamused
  • 18. september 2023
  • Foto: Kontorirott Mihkel Seina ees / Erakogu

Mihkel, miks sa otsustasid vahetada oma tegevussuunda ning alustada ettevõtlusega?

 

Loodusele võimalikult väikese kahju tekitamine on siiani väga oluline minu jaoks. Aga tead, seal metsamaja ees sain tuttavaks teiste tervendajatega, tänu kellele ma hakkasin uurima ruune. Ja ruunidest jäi mulle kõige rohkem silma Dagaz ruun. See nägi samasugune välja nagu Vastuhakk Väljasuremisele logo, ainult ümberpööratult. Dagaz otsetõlkes tähendab Koidik, ehk uue päeva algus ja uued tegevused. Sellest õppisin ma, et looduses on kõik asjad tsüklilised. Taim hakkab kasvama, kasvab suureks puuks, siis kukub maha et teha ruumi uuele elule. Samamoodi ka meie elus, kui me lõpetame millegi, siis see annab ruumi et tegeleda millegi muuga. See andis mulle jõudu edasi liikuda oma eluga.

 

Millega sa siis praegu tegeled?

 

Ma hakkasin tegelema kodulehtede loomisega ja nendele tervisekontrolli pakkumisega. Kuidas see käib on nii, et alguses uurime, millist veebilehte on vaja, milline on ettevõtte tegevusvaldkond ja asjad mis võiks kliendi soovil veebilehel olla. Üldjuhul soovitaks uue veebilehe teha omaenda domeeniga, ehk siis valime välja domeeni ja see jääbki tellija kätte. Samuti ka bränding on oluline. Ehk siis logode/bännerite disainile tuleks pühendada aega ja energiat, et nad oleksid vastavuses ettevõtte tegevusega. Siin on palju tegevust et leida parim lahendus.

Teine tegevussuund on anda hinnangut kui tervislik praegune veebileht on. Ehk siis kui hästi leitakse su veebileht netiotsingutest üles. Ütleme näiteks,  kui sul on veebileht mis tegeleb madratsite müümisega ning kui keegi otsib madratsite kohta, siis kas sinu veebileht tuleb otsingumootoris esilehel välja või on ta kuskil kaugel peidus.
 

Mihkel Tiganikule meeldib viibida vabas looduses / Erakogu
Mihkel Tiganikule meeldib viibida vabas looduses / Erakogu

Kuidas saaks nii, et su veebileht tuleks Google otsinguga esimese 2-3 seas välja?

 

Vahepeal on oluline et vaadata üle, kui edukas veebileht otsingumootorites on. Üks asi on näiteks see, millist materjali sa oma veebilehel välja tood. Et kas sul on oma tootest tutvustavat teksti, pakud võrdlust teiste toodete kohta et külastaja leiaks endale sobivaima toote.

Teine asi, mis tehisintellekti tulekuga on läinud üha olulisemaks on see, kui palju linke ehk viiteid sinu veebilehest on. Lingid/viited on alati olulised asjad, samuti on oluline kes neid sulle annab. Siin Eestis, kui mingi suur veebilehitseja paneb sinu veebilehe kohta viite, siis see annab su lehele tunduvalt suurema kaalu. Et viited on väga olulised.

 

Veebilehtede tegemise firmasid on meil palju. Kuidas sa üritad ennast nähtavaks teha?

 

Ma praegu proovin enda tutvusringkonnast leida veebilehe soovijaid, aga üldiselt ma pean enda turuniši leidma küll. Ma usun et on palju inimesi, kes sooviksid veebilehte. Mu tüdruksõbra emal on oma veebileht, mu isal on, mu personaaltreeneril on oma veebileht. Et neid inimesi kes sooviks veebilehti neid ikka on.

 

Millised oskused sul veebilehtede tegemisega on?

 

Ma päris uut Bolt’i või Facebooki ehitama ei hakka, ma pakuks pigem sellist ’teenus kui toode’ veebilehe ehitamist. Et tellijaga suheldes selgitame välja, millist veebilehte vaja on. Suurematel tehnoloogiaettevõttetel on oma toode, mis toob sissetulekut. Mina sellist toodet ei tahaks pakkuda, ma pakun veebilehe loomise teenust.
Aga tulles tagasi oskuste peale. Oskan teha e-poode, personaalseid veebilehti, blogipostituslehti, aja broneerimise funktsionaalsust. IT maailmas funktsionaalsuse tõusuga keerukusaste tõuseb eksponentsiaalselt. Mina prooviks teha ilusa disainiga ning väiksema koodi kirjutamisega. Rohkem rõhku panen kujundusele, logodele ja pilditöötlusele – et ikka ilusa disainiga oleks.  

Peamiselt kasutan veebilehtede loomiseks Wordpressi, aga seal on ka teisi malliga veebilehtede pakkujaid, nagu Wix ja Wordfence. Ka koodi kirjutamine ei ole võõras, täitsa suuteline valmistama back-end/front-end tüüpi programme. Frondiks kasutan Reacti, serveripool ei olegi ühtegi lemmikut, kasutan nii .NETi, Javat, kui ka Python Djangot. 

 

Kas sa ruunidega ka veel tegeled?

 

Mul need on ikka olemas ja kui kodust välja lähen siis proovin ruunikoti endaga kaasa võtta. Neid on ikka meeldib tuttavatele jagada, kui tuttavatega kohtun.
 
Mihkli on loonud ettevõtte „KontoriRotid Lahendavad OÜ“. Link tema kodulehele asub siin. Jälgi tema toimetusi ka facebookis
 

Vasakul Dagaz ruun, Paremal Extinction Rebellion logo
Vasakul Dagaz ruun, Paremal Extinction Rebellion logo