Sel laupäeval toimub Värska talumuuseumi karjakoplis algusega kell 18.00 III Seto tantsupidu „Kad’ah kavvõkõsõ’“, millest võtavad osa 600 tantsijat Setomaalt, Võromaalt, Mulgimaalt, Kihnust ja Lätist. Värska talumuuseumi karjakoplis peetav pärimustantsupidu tõstab esile tantse, mida on tantsitud põlvest põlve. Enne peo algust saab iga huviline neid traditsioonilisi tantse ka ise kohapeal pärimuspesades õppida.
- Bioneeri uudised
- 25. juuni 2024
- Foto: Seto tantsupeo peasüüdlased Evelin Leima ja Maarja Saarine / Terje Atonen
Piiriveere Liidri tegevjuht ja Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi tiimi liige Endla Mitt ütles, et III Seto tantsupidu on väga oluline kogukonnasündmus kohaliku kultuuri tutvustamisel laiemale publikule nii Eestis kui ka kaugemal.
„Seto kultuuriruumile omaseid kombeid ja traditsioone saab elus hoida ainult siis, kui need on inimeste igapäevase elu loomulikuks osaks. Seto kogukonna jaoks tähendavad tantsud, mida on tantsitud põlvest põlve, väga palju – koos seto leeloga on pärimustantsud pühade tähistamisel nii kogukondades kui ka kodudes alati au sees,“ rääkis Mitt. Ta lisas, et setode pärimustantsupidu sobib hästi Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi, sest näitab ehedalt kogu siinse piirkonna kultuuriruumi rikkust.“
Setomaa Kultuurikeskuse juhataja ja III Seto tantsupeo projektijuht Maarja Saarine märkis, et setode tantsupeo teeb eriliseks repertuaar, mis koosneb ainult pärimuslikest tantsudest.
„Meie kavas pole uusloomingulisi tantse, vaid need, mida on tantsitud põlvest põlve. Seto tantsupeo muudab eriliseks ka see, et mujal selliseid pärimustantsupidusid ei korraldata,“ lausus Saarine. „Seekordse peole annavad värvi juurde külalistantsijad – setode kõrval astuvad tantsuplatsile võrokesed, mulgid, kihnlased ja suitid. Uudne on seegi, et publik saab tantsusamme õppida enne peo algust toimuvates pärimuspesades.“
Setomaa ülemsootska ja III Seto tantsupeo muusikalise juhi Evelin Leima sõnul toob seekordne pidu kokku erinevate kultuurikildude esindajad ja kõneleb ühtehoidmise tundest.
„Seto tantsupidu on sõbralikkuse pidu, sest sõbralikkust ja üksteise kultuuride austamist vajame praeguses ajas kõige rohkem,“ rääkis Leima kultuuripealinna aasta laiemast tähendusest. „Kui vaadata Euroopas toimuvat, siis meie siin euroopaliku kultuuriruumi piirialal soovime näidata, et kultuuride erinevuses peituvad tohutud rikkused ning ka väga väikeses kohas saab teha suuri asju.“
III Seto tantsupidu „Kad’ah kavvõkõsõ’“ toimub Seto Folgi teisel päeval, 29. juunil Värska talumuuseumi karjakoplis algusega kell 18.00. Setomaa tantsurühmade kõrval esinevad ka Võromaa, Mulgimaa, Kihnu ja Lätimaa tantsijad, samuti Võrumaa Noored Kotkad ja Kodutütred. Pärimustantsupeo üldjuht on Piret Torm-Kriis. Rohkem teavet tantsupeo kava kohta ja piletiinfo leiab aadressilt.
Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi raames korraldatakse 2023. ja 2024. aastal ühtekokku 20 projekti rohkem kui saja väärtuspõhise sündmusega, mis kutsuvad osalema külastajaid Eestist, Euroopast ja mujalt maailmast. Programmi eesmärk on anda hoogu omavahelisele koostööle ja tugevdada Lõuna-Eesti identiteeti. Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi osana aitab kogukonnaprogramm tutvustada kogu piirkonda just nende väärtuste põhjal, mis on olulised kohalikele inimestele ja kogukondadele. Kõik valitud sündmused aitavad esile tõsta Lõuna-Eesti väärtusi – puhast loodust, mitmekülgset kultuuripärandit, kohalikku toitu ja käsitööd, tervislikku eluviisi, jätkusuutlikke ja innovaatilisi lahendusi ning aktiivseid ja elujõulisi kogukondi.
Kogukonnasündmused, mis kuuluvad avatud taotlusvooru tulemusena Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi, on järgmised: jõeretkede sari „Avasta Emajõgi!“, Tartumaa toidusündmuste sari „Tirin“, kogukonnalavastus „Leevaku kullakaevur“, „Seto kostipäivä aastaring“, Rõuge kogukonnafestival „Ellujäämise kunstid”, Tartumaa teemapäevad „Päritud ellujäämiskunstid“, Rõuge avatud saunade nädalavahetus „Sanna!“, ruumiloomekonverents „Loo või loobu!“, „Taliteed Emajõe-Suursoos“, Otepää maaliliste maastike matkasari, rännaklavastus „Eedeni aed“ Luke mõisapargis, I Kodavere laalupido, dokumentaallavastus „Ellujäämiskunstid“, Seto tantsupidu „Kad’ah kavvõkõsõ“, Navi küla kogukonnafestival, roosifestival Kaagjärvel, Peipsi Toidu Tänav 175 km, Kagu-Eesti inspiratsioonifestival „Loovus loob lootust!“, „Avastamata Antsla aarded – järved“, linnaruumilavastus „Läbi linna: Valga+Valka“.
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm kasvas välja 2013. aastal Lõuna-Eesti LEADER-tegevusrühmade käima lükatud kollaste akende projektist „Elu kahe maailma piiril“. Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi viivad ellu LEADER-tegevusrühmad Tartumaa Arendusselts, Valgamaa Partnerluskogu, Võrumaa Partnerluskogu ja Piiriveere Liider ning koostööpartneritena löövad kaasa Tartu, Elva, Võru ja Valga linn. Sündmusi toetatakse LEADER-meetmest ning SA Tartu 2024 poolt Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammile eraldatud eelarvest. Kogukonnaprogrammi tegemistesse on partnerina kaasatud teinegi Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 projekt Tartu Maailmaülikool.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta