Uuskasutuskeskuse vabatahtlik Pirkko Valge räägib pikemalt, mida vabatahtlikuks olemine tema jaoks tähendab ja miks tasub vabatahtlik olla.
Uuskasutuskeskuse vabatahtlik Pirkko Valge räägib pikemalt, mida vabatahtlikuks olemine tema jaoks tähendab ja miks tasub vabatahtlik olla.
- Vabatahtlik tegevus
- Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
- 16. juuni 2010
Milline on Sinu esimene mälestus Uuskasutuskeskuse vabatahtlikuna?
Olen viimase kaheksa aasta jooksul olnud vabatahtlik mitmes organisatsioonis. Täpselt ei mäletagi, millal ja mida ma Uuskasutuskeskuses esimesel korral tegin. Võimalik, et käisime umbes kuus aastat tagasi sõbrannadega raamaturiiuleid korrastamas.
Miks Sa seda teed? Mida selline töö vabatahtlikule annab?
Kuna ma töötan oma põhitöökohal väga intensiivselt, siis annab vabatahtliku töö mulle põhjuse korraks igapäevased tööteemad kõrvale panna ja tegeleda teistsuguste asjadega tavapärasest erinevas keskkonnas ja uute inimestega. See on väga värskendav! Otsin ilmselt pidevalt uusi kogemusi ja elamusi ja vabatahtlik töö on neid ka kuhjaga andnud.
Uuskasutuskeskusega on seotud paljud vabatahtlikud. Mida vabatahtlikud Uuskasutuskeskuses täpsemalt teevad?
Sellele oskavad ilmselt Uuskasutuskeskuse inimesed paremini vastata. Enda kogemusest võin öelda, et olen käinud raamatuid sorteerimas, olnud müüjaks, kirjutanud Uuskasutuskeskusele pressiteateid ja osalenud erinevates strateegia aruteludes.
Räägi mõnest lahedast ja meeldejäävast kogemusest, mille oled saanud vabatatahtlikuna.
Kõige lõbusama kogemuse sain, kui käisime sõbrannadega ühel laupäeval Uuskasutuskeskuse Paide tänava poe hoovis asju müümas. Panime hoovi üles suured letid: kingad, naisteriided, meesteriided, lasteriided. Uuskasutuskeskuse juhataja oli teinud korralikult reklaami ja õu oli terve päeva rahvast täis. Mina tegelesin tol päeval meesteriiete müügiga. Toredad vanahärrad õpetasid meesteriiete mõõtudest ja lõigetest paremini aru saama. Laadapäeva käive oli päris mitu tuhat krooni tavakäibele lisaks. Õhtul oli väga hea tunne, et saime midagi kasulikku ära teha.
Uuskasutuskeskuse motoks on "Puhas ja keskkonnasõbralik Eesti". Kuidas haakub see moto Sinu igapäevaelu ja maailmavaatega?
Igapäevaselt ilmselt nii palju, et sorteerime koduse prügi kuude erinevasse liiki. Looduses käies olen mina see hull, kes teiste jäetud kommipaberid ja prahi kokku korjab ja prügikasti paneb. Kõige olulisemaks pean ise seda, et ostuotsused oleksid läbimõeldud - kuigi poes võib tunduda, et selliseid teksaseid või sellist kampsunit mul veel ei ole, peaks peas sel hetkel toksima küsimus, et kas mul ikka on vaja osta. Selles osas olen oma käitumist palju mõistlikumaks muutunud.
Oled Sa olnud vabatahtlik ka mõnes muus organisatsioonis või löönud vabatahtlikuna kaasa mõnes ettevõtmises väljaspool Uuskasustuskeskust?
Olen Heateo SA pikaajaline vabatahtlik ja panustanud nii Heateo enda tegemistesse kui nende partnerorganisatsioonidesse. Viimase aja suuremaid projekte oli Noored Kooli rahastusmudeli väljatöötamine.
Käesoleval hetkel on tööpuudus Eestis väga suur. Mis Sa arvad, kas vabatahtlik töö võiks kuidagi töötuid aidata uue töö leidmisel? Kas ja millisel viisil oled Sa ise oma vabatahtliku töö kogemust kasutanud ära ka tööle kandideerides?
Eelmise aasta sügisel sain ka selle kogemuse. Töötuks jäämine lööb mõneks ajaks kindlasti jalad alt. Vabatahtlik töö aitab tunda, et sind on vaja ja näitab, et valdkondi, kus ennast võiks rakendada, on kindlasti rohkem kui see, kus sa viimati töötasid. Nii hea tuju hoidmiseks kui oma maailmapildi avardamiseks on vabatahtlik töö väga kasulik. Kui tööpaus tekib, siis tasuks kindlasti mõelda sellele, et kas minu naabruskonnas või linnas on mõni tore inimene, seltskond või organisatsioon, kellel minu abi vaja on.
Kui keegi kahtleb, kas olla vabatahtlik või mitte, siis mida Sa talle soovituseks või julgustuseks ütleksid?
Kui inimene kahtleb, et kellele tema teadmisi või oskusi ikka vaja on, siis olen täitsa veendunud, et kindlasti on olemas keegi, kes just sellist inimest otsib. Probleem võib tulla sellest, et organisatsiooni juht on nii ülekoormatud, et ta ei jõua vabatahtlikku juhendada ja talle ülesandeid kätte anda või teda pärast tänada. Selleks, et suhteid sisse seada, tasub rääkida erinevate inimestega ja uurida, mis abi organisatsioonil hetkel vaja on. Sest võib-olla ei ole neil hetkel vaja puuseppa, vaid kedagi, kes teeks tõlketööd, aga sama inimene valdab äkki mõlemat asja. Olge julged!
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta