Tallinna tehnikaülikool on seadnud eesmärgiks vähendada viis korda oma süsinikujalajälge aastaks 2035. Valminud teekaart võimaldab seada sammud kliimaneutraalsuse suunas. Teekaardi koostamisel teostati mitmete stsenaariumite arvutused ning valiti välja parimad võimalikud meetmed, mis samaaegselt vähendavad ülikooli kasvuhoonegaaside (KHG) heitkoguseid ja parandavad õpikeskkonda.

  • Kliima
  • 22. veebruar 2025
  • Foto: Nature Pix. Pixabay

Tallinna Tehnikaülikooli rektori Tiit Landi sõnul on kliimaneutraalsuse teekaart teaduspõhine juhis, mis aitab vähendada keskkonnamõju ja samal ajal arendada uuenduslikke lahendusi. Seda juhist järgides muutub ülikooli toimimine ka kulutõhusamaks.

„Meie linnakud on keskkonnad, kus saame testida ja rakendada nutikaid lahendusi, mis tõstavad õppimise ja teadustöö kvaliteeti, vähendades samal ajal süsinikujalajälge. Ülikoolil on siin oluline teedrajav roll – kui me suudame oma linnakutes jalajälge oluliselt vähendada, saame aidata ka teistel asutustel ja ettevõtetel seda teha. Loodame, et meie tudengid teevad seda kogu ühiskonnas," ütles Land.

"Meie teekaardi üks olulisi eesmärke oli defineerida kliimaneutraalne ülikool numbriliselt mõõdetavate näitajatega ja töötada välja teaduspõhised lahendused selle saavutamiseks. Teekaardi koostamise käigus selgus, et suurim potentsiaal KHG-heite vähendamiseks on hoonetes, kus targalt renoveerides ja õpikeskkonda kaasajastades ning tehnoloogilisi uuendusi kasutades on võimalik vähendada heidet kuni 80%. Samuti on ülikoolil suur võimalus optimeerida energiakasutust, vähendades pidevat baastarbimist ja suurendades kohapeal toodetava taastuvenergia osakaalu. Kliimaneutraalsus ei ole ainult keskkonnateema – see on ka strateegiline ja majanduslik küsimus, mis võimaldab ülikoolil tegutseda tõhusamalt ja pikaajaliselt jätkusuutlikumalt," lisab professor Jarek Kurnitski.

Teekaart annab ülevaate ülikooli KHG-heitkogusest neljas põhikategoorias: hooned ja energia, liikuvus, sisseostetavad tooted ja teenused ning toit. 2024. aasta seisuga on TalTechi KHG-heide 23 719 tonni CO₂ ekvivalenti, mis teeb 2,17 tonni inimese kohta. Eesmärgiks on vähendada 2035. aastaks otseseid ja kaudseid heitkoguseid 80% võrra.

Liikuvuse jalajälje vähendamise meetmetega saab saavutada 29% heite vähenemise, edendades ühistranspordi ja kergliikluse kasutamist ning arendades linnakus pakutavaid igapäevateenuseid. Sisseostetavate toodete ja teenuste keskkonnamõju vähendamine saab toimuda kestlikumate hankepraktikate ja teadliku tarbimisega. Toitlustuse osakaal ülikooli süsinikujalajäljest oli kõigest 1,3%, mille tõttu pööratakse tähelepanu eelkõige tervisliku toidumenüü loomisele ja täisväärtusliku toitumise teadlikkuse tõstmisele ning vähendatakse toidujäätmeid.

Teekaardi koostasid Tallinna Tehnikaülikooli teadlased ja tugitöötajad, kes töötasid välja kasvuhoonegaaside inventeerimise metoodika ning modelleerisid ülikooli erinevate tegevuste mõju. Sedalaadi keskkonnamõju vähendav teekaart on ainulaadne teaduspõhine juhis Eestis.

Otseülekannet teekaardi esitlusest saab vaadata siit.

Teekaardi kokkuvõtva versiooni leiab siit.