Küsisime Kumari Reisid (Estonian Nature Tours) eestvedajalt Marika Mannilt, kuidas temast sai linnuvaatlusreiside korraldaja.

Kas maakohas elades saab olla ettevõtlik? Kuidas Teil ettevõtlusega alustamine läks?

Kindlasti saab. Internet ja telefon on pea kõigil olemas, nende abiga on võimalik teha tööd kodukontoris. Maailmas leidub palju huvitavaid näiteid ka teenindusvaldkonnast - kui sul on hea ja ühtlasi ka eriline idee ja sa ise oled lihtne ning avatud persoon, siis mõne aja pärast tullakse sulle külla kasvõi maailma teisest otsast. Lühidalt öeldes tähendab see seda, et pakkuda tuleb tooteid või teenuseid, millesse sa ise usud, küllap leidub neile siis ka kliente. Kuid selline lähenemine nõuab päris palju julgust ja pühendumist.

Minu algust ei saa ehk võrrelda paljude teiste algusega, küllap olin hulljulge. Aga soov oma elu muuta oli nii suur! Lõpetasin järsult eelmise töökohaga. Sellest hetkest alates oli minu ainus stabiilne sissetulek toitjakaotuspension (kasvatasin kahte kooliealist last). Muu sõltus nutikusest, kas suudan leida kliente või mitte. Tuleb tunnistada, et ega kõik ikka nii libedalt ei läinud küll. Keskmiselt kord aastas mõlgutasin poolelijätmise mõtteid. Minu esimene investeering oli mobiiltelefon ja kasutatud arvuti. Edasi olid abiks stardiabitoetus, laenud eraisikutelt ja hiljem hakkas ka pank mu tegemisi aktsepteerima. Tütar on mind moraalselt väga palju aidanud ja poeg nii moraalselt kui rahaliselt.

Hulljulgus on minus säilinud siiani. Iga kord, kui alustan millegi uuega, avastan peagi, et kui oleksin teadnud, kui raske see tegelikult on, poleks vist alustanud. Samal ajal mõtlen alati hoolikalt läbi selle, mis on kõige hullem, mis minuga juhtuda saab ja kuidas see mõjutab mind ja mu lähedasi. Ja kui see hullem ei hirmuta mind, siis alustan.

Kuidas tulite idee peale luua Estonian Nature Tours?

Estonian Nature Tours on Kumari Reiside kaubamärk välisturul. Mu partnerid ja konkurendid välismaalt, kes samal ajal on ka mu head sõbrad, soovitasid mul tungivalt firma nime muuta. Kuna Kumari Reisid ei ole sihtgrupile arusaadav ja seetõttu pole see ka internetis kergesti ülesleitav.

Miks just linnuvaatlus- ja õppereisid? 

See otsus on tulnud kuidagi loomulikul moel. Töötasin enne ettevõtlusega alustamist Matsalu looduskaitsealal giidina ja rõngastuskeskuse assistendina ning õppisin sel perioodil väga palju. Põhitöö kõrvalt puutusin kokku väga sageli ka loodus- ning linnukaitsespetsialistidega nii meilt kui mujalt maailmast. Majutasin neid ja valmistasin ka süüa, kui vaja oli. Need inimesed meeldivad mulle, sest nad on hoolivad ja enamasti avatud. Samuti kogesin Matsalus töötades, et enamus koole külastab kaitseala just õppimise eesmärgil. Sellisel moel alustades sain oma ettevõttega selgelt eristuda teistest, mis – nagu hiljem selgus – on olnud väga õige otsus. Siiani ei ole Eestis teist nii kitsale sihtgrupile orienteeritud aktiivselt tegutsevat reisikorraldajat tekkinud.

Kas olete reise korraldades ka ise linnud selgeks saanud?

Olen õppinud palju juurde nii reise ette valmistades kui müües. Minu eripära on see, et mulle jäävad paremini meelde liigid ja nimed, mis pakuvad välisturul huvi. Usun, et tean Eesti keskmisest ornitoloogist rohkem, milliste linnuliikide pärast tullakse meile mujalt maailmast linde vaatlema. Olen tunde veetnud metsades ja rannikul koos oma klientide ning kolleegide-linnugiididega ja nende kõrvalt palju juurde õppinud. Tean ka seda hästi, millistest elupaikadest liike leida võib. Kuid paljude kurvitsate ja partide, samuti värvulistega jään siiani hätta. Suudan neid määrata vaid raamatu abiga. Korraldaja ei pea olema ise linnugiid, korraldajal peab jätkuma mõistust kasutada õigetel hetkedel spetsialistide abi, muud keerulist siin ju ei ole...

Ma ise olen rohkem selline looduselaps – pean lugu kõigest elavast enda ümber, kaasa arvatud ka inimesest. Võin istuda tunde oma aias ja vaadelda heinamaad päikeseloojangu suunas. See, mis seal toimub, on nagu filmis – rähn kõbistab pea kohal, peoleo laseb lopsakat laulu, kaugusest kostab hüübi möirgeid, kodukakk jahib saaki, sokud röögivad ja rebane hiilib kompostihunnikule lähemale...

Kas linnuvaatlused on populaarsed pigem eestlaste või pigem välismaalaste seas?

Linnuvaatlus on küllaltki populaarne nii eestlaste seas kui ka mujal maailmas. Eestlasi on rahvaarvult lihtsalt nii vähe, et see ei paista eriti välja. Ka ei vaja eestlastest linnuhuvilised korraldusteenust, kuna Eesti on nii väike. Küll aga saame pakkuda elamust neile, kes soovivad rohkem teada saada, miks linde vaadeldakse ja kuidas sellega alustada. Euroopas on juhtival kohal Inglismaa, sest selles riigis on linnuvaatlused ja lindude kaitse ülipopulaarsed teemad.

Mis on linnuvaatlus?

Linnuvaatlus on lindude jälgimine erinevates elupaikades ja erineval moel. Linde võib vaadelda metsas või rannikul jalutades, vees, lennus, päikesetõusu- ja loojangu ajal, aga ka keset päeva või koguni öösel. Linde saab vaadelda koduaias ja välismaal reisides, üksinda ja sõpradega, teadustööd tehes ja hobikorras. Algajad vaatlevad linde linnuliigi määramise eesmärgil ja jälgivad huviga nende käitumist erinevates olukordades. Spetsialistid osalevad loendus- ja uurimusprojektides. Suur osa inimesi vaatlevad linde elamuse saamise eesmärgil. Paljud otsivad haruldasi linnuliike ja võistlevad omavahel, kellel kõige rohkem erinevaid liike kirjas on. Lindude vaatlemise muudab atraktiivseks õige optika kasutamine - nii võib veidrast harjumusest kujuneda välja hobi, mis neelab kogu sinu vaba aja...  

Miks tasuks eelistada kodumaist turismi?

Enamike välisklientide sõnul on meil vapustav loodus ja heal tasemel teed, matkarajad, toit ning majutus. Samuti sõbralikud kohalikud inimesed. Seetõttu tuleks seda väärtustada ja silmad lahti teha – Eestis on väga palju avastada ning mis peamine, meid ei ole lämmatanud veel massiturism. See tähendab, et loodusturist saab kauni loodusega koos nautida ka vaikust ja omaette olekut.

Meie firma filosoofia väljendab väga selgelt veel ühte suhtumist, miks tasuks eelistada kodumaist korraldatud turismiteenust: „Peame oma loodusreiside korraldamisel väga oluliseks koostööd kohaliku kogukonnaga. Vahetu kogemus, mille külastaja saab ehedal talupiknikul maainimesega juttu ajades ja temalt käsitööd või aiasaadusi ostes, ei ole võrreldav ühegi gurmeerestorani lõunaga. Tõeliselt hea reisi järgselt jääb südamesse soe tunne kõigile - retkejuht-looduse vahendaja ei loe minuteid ega tunde, külastaja hoomab, et sai kohalikuga suheldes killukese ka vastu anda ja kohalik tunneb end seeläbi väärtuslikuna. Korraldajale öeldud siirad tänusõnad  tekitavad aga tunde, mida tahaks tulevikus ikka ja jälle kogeda...“

Kas loodushoid on Teie jaoks praktikas oluline?

Loodushoid on praktikas väga oluline. Tänu loodushoiule saame klientidele näidata neid väärtusi, mille pärast siia tullakse. Me ise ja meie kliendid on eetilise suhtumisega – me ei eelista massiturismi ja ei paku iga hinna eest liikide kättesaamist. Selline suhtumine toob meile pigem kliente juurde. Välisklientide abiga anname ka maailmale teada, kes või mis me oleme ja kuidas me oma metsadesse ning rabadesse suhtume. Eestlaste puhul õpetame läbi enda väärtuste ka oma klientidele loodust märkama ja enam hindama.

Mis on Teie jaoks hea ja terviklik elu?

Hea ja terviklik elu on see, kui sul on tegevus, mis sind haarab ja arendab ja on lähedased, kes seda tegevust innustavad. Et sa oskad meeles pidada, et tähtsam on protsess ise, mitte niivõrd eesmärk. Et sa ei karda eksida ja olla sina ise isegi siis, kui on oht üksi jääda. Ja et sa ei raiska oma aega sellele, kuidas ei saa, vaid suunaksid kogu energia sellele, kuidas saab. Et sa aeg-ajalt endale meelde tuletad, mis tegelikult elus tähtis on – lähedased, hetked, tunded jne. Kui oskad neid lihtsaid asju endaga oma tegevuses kaasas kanda, siis see ongi hea ja terviklik elu.

Mõnikord olen kogenud sedalaadi elu, kuid mitte alati. Selles elu võlu ongi, et areneda. Õppinud olen head ja terviklikku elu kogema aga just ettevõtlusega tegelemise ajal.

Millised on Teie plaanid tuleviku osas?

Taas kord päris suured plaanid, millest veel ei ole valmis rääkima. Küllap jälle ei kujuta endale ette, kui raske see kõik on, seepärast muudkui jätkan... Usaldan elu!


Intervjuu on tehtud Terve Elu kalender 2010 jaoks.