Taaskord on lähenemas aeg, mis murrab loomasõprade südameid. Suvisel pööripäeval algab Põhja-Hiinas Yulini linnas kuni kümnepäevane festival, kus eriti piinaval viisil tapetakse tuhandeid koeri ja kasse.

Festivalil süüakse ohjeldamatult sooja koera- ja kassiliha, mille kõrvale pakutakse litšisid ja veini. Yulinis usutakse, et koeraliha koos c-vitamiini-rikaste litšide ja veiniga tagab hea tervise. Hiina rahvameditsiinis kasutatakse koeraliha potentsi- ja vereringehäirete raviks. Kassiliha kasutatakse peamiselt roogade garneeringuks. Koerad-kassid on menüüs ka muudel aegadel, aga ostjaid ja tähelepanu on veidi vähem.

 

Sõbralik pereüritus või julm loomapiinamine

Koeraliha söömine pööripäeval on aastatuhandeid vana tava, mis on avalikkuse huviorbiiti tõusnud just seoses koeraliha festivaliga. Kohalikud ise näevad festivali kui hea toiduga üritust, kuhu tasub kutsuda ka oma sõbrad, tuttavad ja äripartnerid. Festivalile tulevad sööma lisaks kohalikele ka maitseelamusi otsivad välismaalastest turistid.

Yulini linnale, mis on igapäevaselt suhteliselt kõrvaline ja pisike paik suures Hiinas, tähendab koeraliha festival võimalust pääseda tähelepanu keskpunkti.Loomakaitseorganisatsioonid on ürituse vastu ning kutsuvad inimesi üles internetipetitsoonidele alla kirjutama ja meelt avaldama.

Koeraliha on Hiinas delikatessiks peetud 2000 aastat, kuid tänapäeval harrastatakse selle söömist peamiselt Lõuna- ja Põhja-Hiinas. Hiina pole ainus riik, kus koeri toiduna kasutatakse. Aasias süüakse igal aastal ära kuni 30 miljonit koera, neist kuni 10-20 miljonit Hiinas.

2014. aastal kirjutasid Hiina meediakanalid, et omavalitsuse ametnikel on keelatud festivalil osaleda, kuna seda ei peeta heaks tavaks, aga üritust ennast ei kiirustata keelustama. Yulini linna elanikud leiavad, et neil on täielik õigus süüa koeri, kuna juba nende esivanemad uskusid koeraliha tervendavasse mõjusse.

Samal aastal avaldasid ürituse vastu meelt ka kohalikud budistid, kes palvetasid lihaturgude juures hukatud koerte hingede eest ja veensid inimesi julmast tavast loobuma.

Aktiivse sotsiaalmeedia kampaania tõttu on festivali vastu erinevates petitsioonikeskkondades hääle andnud juba 11 miljonit inimest, kuid ka nii suur toetus ei pruugi olla piisav. Pekingis anti petitsioon üle Yulini omavalitsuse juhtidele. Petitsiooni üritati üle anda ka Londonis asuvale Hiina saatkonnale, aga loomakaitsjaid ignoreeriti. 10. juunil toimusid Pekingis ka festivalivastased meeleavaldused.

Selleks, et vähemalt midagi koerte kaitseks ära teha, on loomakaitsjad hakanud elusaid koeri kokku ostma, et neile mõnes teises asulas paremat elu pakkuda. Ühe koera hind on Yulini turul kuni 60 eurot.

Hiinas kasvab koerte populaarsus ka lemmikloomade ja kaaslastena, mis on kahandanud koeraliha populaarsust.

Patta lähevad ka haiged ja mürgitatud loomad

Ehkki loomakaitsjate püüdlused festivali lõpetamiseks pole Yulinis siiani vilja kandnud, jätkatakse kampaaniaga. 2011. aastal läks tänu aktivistide kiirele tegutsemisele ja avalikule petitsioonile korda tühistada sarnane koeraliha festival Zhejiangi provintsis.

Organisatsioonid hoiatavad, et loomi hangitakse illegaalselt. Müüki lähevad nii hulkuvad koerad ja kassid kui ka kodudest varastatud loomad. Kuna loomad on kontrollimata marutaudi ja teiste nakkushaiguste suhtes, panevad inimesed, kes söövad ebasanitaarsetes tingimustes hoitud loomade liha, ohtu ka oma tervise.

Hiina meedia on avaldanud lugusid koerapüüdjatest, kes kasutavad lemmikloomade röövimiseks mürginooli. Mürgitatud liha söönud inimesed haigestuvad. 2013. aastal konfiskeeriti Hunani provintsis 12 tonni külmutatud koeraliha. Sellega kauplejad olid loomade tapmiseks kasutanud inimestele ohtlikku mürki.

2013. aastal vähenes koeraliha müük piirkonnas kolmandiku võrra, kuid isegi vähenenud huvi ja negatiivne meediakajastus pole suutnud festivalile lõppu teha.

Julm vangistus, veel õudsem surm

Kinnipüütud koeri ja kasse topitakse räpastesse ja kitsastesse puuridesse, kus suurematel loomadel puudub võimalus püsti seista. Kuna puurides on palju loomi korraga, tallatakse osad loomad puurides surnuks.

Festivali ajal on turu- ja restoranikokkadel tellimusi palju ning aega vähe, loomade heaolule ei pöörata tähelepanu. Kuna Hiinas usutakse, et liha kvaliteedi näitajaks on eelkõige selle värskus, samas aga puuduvad turgudel külmutusseadmed, on tavaline praktika, et loomi hoitakse kohutavates tingimustes kuni hukkamiseni.

Koeri ja kasse tapetakse peamiselt elektrilöögiga, kõri läbilõikamisega, vastu pead löömisega või kuuma vette pistmisega. Kuum vesi aitab kiirendada naha nülgimist.

Hiinas toimuv loomapiinamine tundub õudne, eriti mõeldes oma koduste lemmikute peale.

Enne allkirja andmist mõtle!

Enne petitsioonile allkirja andmist palun mõtle, kas hääletaksid ka mõne Eesti tava vastu? Kas siinsed grillfestivalid häirivad Sind? Ei? Miks siis mitte?

Koera- ja kassiliha on Aasias traditsiooniline toit, nii nagu Eestis on traditsiooniks süüa sealiha.

Sead on šimpansite, delfiinide, elevantide ja koerte kõrval ühed intelligentsemad loomad maailmas. Sigadel on suurepärane mälu, koha- ja objektitaju, nad suudavad ära õppida lihtsamaid sümboleid, nad suhtlevad, teevad koostööd ja oskavad toitu isegi peegli abil otsida ja teisi sigu tüssata, et paremad palad endale saada. Ometi me sööme neid!

Sigade elutingimused suurfarmides pole väga palju paremad. 2011. aastal külastasid anonüümseks jääda soovivad isikud ette teatamata kaheksat Eesti juhuslikult valitud sigalat. Loomade olukorda farmides pildistati ja filmiti. Saadud materjal saadeti liikumisele Loomade Nimel.

Videotes ja piltidelt avaneb kurb vaatepilt sigade eluolust, vigastustest ja haigustest, mis korduvad farmist farmi. Näiteks on näha elusatel sigadel näritud sabasid, veriseid kõrvu, kriimustusi, silmatraumasid, songalaadseid moodustisi ja muid traumasid.

Samuti on materjalist näha, et osades farmides tundub puuduvat õigusaktis nõutud väljaheidete kohene äravool ning tuhnimisvõimalus. Lisaks leidus mitmetes filmitud farmides elusate sigade seas surnud loomade laipu põrsastest suurte sigadeni, kellest osad olid hakanud juba lagunema.

Videotega võib tutvuda veebilehel seavabrikud.ee.

Seega on hiinlased samasugused inimesed nagu meie. Nad kasvatavad, tapavad ja söövad loomi, sest peavad nende liha maitsvaks. Vahe on vaid selles, et meie oleme harjunud koeri pidama oma sõpradeks, sigu nimetuteks lihatükkideks loomalaudas.

Mida teha, et vähendada loomadevastast julmust, mida põhjustab meie toiduvalik? Söö vähem liha! Ära raiska toitu! Algatuseks võid teha nädalas 1-3 lihavaba päeva. Või proovi kuu aega loomset päritolu toiduaineid mitte süüa. Loe lisa taimetoitluse ja veganluse kohta.

Petitsiooni leiad näiteks veebilehtedelt www.change.org või www.thepetitionsite.com või avaaz.org.