Reedel, 23. septembri Teadlaste Ööl külalistele avatud ka Tallinna Tehnikaülikool. Programmi „Salalaborites Mustamäel" käigus tehakse välku ja jäätist, reisitakse virtuaalses tähelaevas ning osaliseks on elusad putukad.

  • Bioneeri uudised
  • 23. september 2011
  • Ülemise foto autor: Janek Jõgisaar, Bioneer

Teadlaste Öös osaleb TTÜ muuseumi galerii Futurum putukanäitusega „Metamorfoosid – putukadputukadputukad!”, Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskus, Küberneetika Instituut, Seebecki elektroonikainstituut, Geoloogia Instituut, elektroenergeetika instituut ja TTÜ Virumaa Kolledž.

„TTÜ muuseumi eesmärgiks on inseneeria ja tehnikateaduste populariseerimine,“ ütles TTÜ muuseumi direktor Liia Rebane. „Galeriis Futurum on avatud uus näitus, mis esitab loo putukate mitmekesisest maailmast ja sellest, kuidas putukad on inspiratsiooniallikaks inseneridele, kunstnikele ja muusikutele. Näiteks on sipelgad andnud TTÜ inseneridele ideid parverobotite loomisel, putukate silmad on inspireerinud näiteks päikeseenergia kasutamist. Teadlaste Ööl jagavad putukamaailma kohta selgitusi erakollektsionäär Allan Selin ja putukateadlane Urmas Tartes, “ lisas Rebane.

Elektroenergeetika instituudi kõrgepinge laboris saab lisaks madal- ja kõrgepinge saladustele näha ka välku. TTÜ Geoloogia Instituudis saab vaadata tähistaevast ja kuulata loengid "Kuhu rajada Eesti tuumajaam" ning "Kuidas aitavad polaaruuringud selgitada mineviku kliimat ja prognoosida ookeanitaseme tõusu". Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskus (Akadeemia tee 15B) tutvustatakse laboreid ja räägitakse lühidalt, kuidas mikroorganisme uuritakse, et neid saaks kasutada erinevate biotehnoloogiliselt huvipakkuvate molekulide (etanool, biodiisel jne) tootmisel. Lisaks valmistatakse ja maitstakse jäätist. Seebecki elektroonikainstituut tutvustab pooljuhtseadiste uuringud ja rakendusi, samuti uut teadussuunda impedants-spektromeetria ning selle rakendusi. TTÜ Küberneetika Instituudi foneetika ja kõnetehnoloogia laboris tutvustatakse eksperimentaalfoneetika meetodeid ja seadmeid. TTÜ Virumaa Kolledži mõttekojas räägitakse, kuidas kasutada elusorganismide omadusi tehnika huvides; kas mikrolaineahjus toidu valmistamine on ohtlik; kas tuumajaam on ohtlik või mitte ja esitletakse robotit.


TEADLASTE ÖÖ KAVA TALLINNA TEHNIKAÜLIKOOLIS

Tallinna Tehnikaülikooli muuseumi galeriis Futurum on avatud näitus „Metamorfoosid – putukadputukadputukad!”

Kell 17.00- 20.00 jagab selgitusi entomoloog ja erakollektsionäär Allan Selin.

Kell 19.00- 20.30 loodusemehe Urmas Tartese loeng „Õitsev elu – putukad sünnist surmani“. Võimalik osta elusaid putukaid!

Info ja gruppide eelregistreerimine tel 620 3438 ja 620 3428.

Elektroenergeetika instituudi kõrgepinge laboris saab teada järgmist: kui elekter traadis voolab siis pole seda tavaliselt näha ja kuulda. Seda kas elekter on traadis olemas või mitte, saame madalpinge puhul teada kui ühendame traadi külge mõne elektritarviti (nt elektripirni). Lood on aga hoopis teisiti kui mängu tuleb kõrgepinge. Kõrgepinge abil saab sundida elektrit traadist otse nö õhku voolama. Seda nö elektri õhku voolamist traadilt saab näha ja kuulda kõrgepinge laboris. Väga kõrgetel pingetel saab laboris matkida ka välku. Tulge ja vaadake kuidas sisetingimustes kuntslikult (ilma vihmata) saab välku teha!

TTÜ Geoloogia Instituut pakub programmi "Tuumast tähtedeni". Tutvumiskäigud Maa-teadustesse algavad kell 17:45 ja 19:45 TTÜ peahoone fuajeest (Ehitajate tee 5). Populaarteaduslike loengutega esinevad: Anto Raukas: "Kuhu rajada Eesti tuumajaam" (algus kl 18:00 ja 20:00) ning Enn Kaup ja Tõnu Martma: "Kuidas aitavad polaaruuringud selgitada mineviku kliimat ja prognoosida ookeanitaseme tõusu" (algus kl 19:00 ja 21:00). Selge ilma korral kiikame vahepeal teleskoobist supernoova plahvatust, pilves ilma korral toimub ringreis virtuaalses tähistaevas Jüri Ivaski juhendamisel. Lisaks avatakse Teadlaste Öö puhul nii mõnedki saladustelaekad ning lähemat tutvust saab teha Eesti maavarade, kivimite ja kivististega. Kui võtad kaasa oma kivimipala, mineraali või fossiili, siis aitavad Geoloogia Instituudi teadlased selgitada kelle või millega tegemist. Eelregistreerumine: loodushariduse spetsialist Evelin Verš, tel 56213511

Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuses (Akadeemia tee 15B) toimub kell 18:00-20:00 laborite tutvustus, mille käigus räägitakse lühidalt kuidas mikroorganisme uuritakse, et neid saaks kasutada erinevate biotehnoloogiliselt huvipakkuvate molekulide (etanool, biodiisel jne) tootmisel. Näitame bioreaktoreid, kus mikroorganisme kasvatatakse ning ka seadmeid, millega analüüsitakse uuritavate rakkude koostist. Lisaks demonstreerime kuidas valmistatakse jäätist, mida saab ka soovi korral maitsta. Kohtade arv piiratud! Tuurid toimuvaid iga 20 minuti järel. Etteregistreerinutel tel 666 00 66 või 55 937 339 on eesõigus!

Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituut pakub teadlaste öö raamides infot ja kokkupuuteid teoreetiliste ning praktiliste uuringutega kahes valdkonnas: 1) pooljuhtseadiste alased uuringud ning uuringutulemuste rakendamine laia keelutsooniga pooljuhtmaterjalidel põhinevate uute ja efektiivsemate pooljuhtseadiste loomisel, 2) Impedants-spektromeetria kui uus teadussuund süsteemielektroonikas ning selle rakendused erinevates valdkondades nagu euromüntide kvaliteedi hindamisel ja meditsiinis. Toimub sissejuhatav loeng tänapäeva elektroonika arengutrendidest (Prof. Toomas Rang) ja sellele järgneb instituudi laborite tutvustus.

TTÜ Küberneetika Instituudi foneetika ja kõnetehnoloogia laboris tutvustatakse eksperimentaalfoneetika meetodeid ja seadmeid, antakse populaarteaduslik ülevaade kõnesünteesi ja -tuvastuse olemusest ning demonstreeritakse erinevaid kõnesüntesaatoreid ja kõnetuvastuse rakendusi. Labori helistuudios demonstreeritakse kõnekorpuste salvestusprotsessi ja artikulatsiooni uurimise seadmeid. Tutvumiskäik algab kell 14:00 Küberneetika Instituudi fuajeest (Akadeemia tee 21), oodatud on gümnaasiumiõpilased ja täiskasvanud. Info ja eelregistreerimine tel. 6204202, 6204150

TTÜ Virumaa Kolledži poolt 23. septembril korraldataval Teadlaste ööl toimuvad tegevused mõttekojas, kus kummutame müüdi, et tuhamägede otsas ei kasva lilli; kuidas kasutada elusorganismide omadusi tehnika huvides; kas mikrolaineahjus toidu valmistamine on ohtlik; kas tuumajaam on ohtlik või mitte ja tegevuskojas kus esitleme robotit; teeme ringkäike kolledži laborites; mõõdame ruumide valgustust, mürataset ja õhuniiskust; määrame vee karedust ja nitraatide, suhkru, keedusoola ja õunhappe sisaldust toidus; uurime, kui palju mahutab prügikonteiner. Õhtu lõpetavad mudellennukite võistlus ja erakordne tulešõu. Üritused toimuvad TTÜ Virumaa Kolledži õuel ja ruumides (Järveküla tee 75, Kohtla-Järve). Kontaktisik: Anna Kaljusaar, anna.kaljusaar@gmail.com, 3363921.