Laupäeval, 20.11. algusega kell 13 toimub Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis Hiie väe tunnustamissündmus, kuhu oodatakse hiite ning teiste looduslike pühapaikadega uurijad, kaitsjad, tutvustajad, kasutajad ning huvilised.
Laupäeval, 20.11. algusega kell 13 toimub Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis Hiie väe tunnustamissündmus, kuhu oodatakse hiite ning teiste looduslike pühapaikadega uurijad, kaitsjad, tutvustajad, kasutajad ning huvilised.
- Bioneeri uudised
- 19. november 2010
Hiite aastasündmust korraldab Maavalla koda tänavu kolmandat korda. Tavapäraselt on sündmuse kõige pidulikum osa aasta Hiie sõbra väljakuulutamine. Kavas on veel pühapaikade fotovõistluse võitjate autasustamine ning tublimate kaastööliste tunnustamine.
Tervituste ja sõnavõttudega esinevad Seto sootska Õie Sarv, Maavalla Koja vanem Ahto Kaasik, fotovõistluse hindamiskogu esindaja Sulev Oll jt.
Sündmuse teadustaja on Rein Pakk. Rahvamuusikat esitab Lauri Õunapuu. Müügil on järgmise aasta sirvikalender ning hiiepuudele sobivad käsitsi punutud annipaelad. Ametliku osa lõpus pakutakse kehakinnituseks maatoitu. Sissepääs on vaba ning kõik hiie sõbrad ja huvilised on teretulnud.
Rahvusvahelise looduskaitseliidu (IUCN) hinnangul on ajaloolised looduslikud pühapaigad inimkonna vanimad looduskaitsealad, mis hoiavad nii looduslikku kui ka vaimset mitmekesisust. Soome-ugri rahvaste jaoks on looduslikud pühapaigad ja nendega seotud tavad oluline osa ühisest identiteedist.
Hiite kuva- ehk fotovõistlus toimub tänavu kolmandat korda ning on mõeldud ajalooliste looduslike pühapaikade jäädvustamiseks ning tutvustamiseks. Tänavu saadeti võistlusele pilte 31 omavalitsuse ning 41 küla pühapaikadest. Eriauhinnad on välja pannud Põlva linn, Võro Instituut ning Saare Foto. Kokku läheb jagamisele 12 auhinda. Võidupildid valis välja hindamiskogu koosseisus: kunstin Epp Margna, loodusfotograaf Arne Ader, Maalehe ajakirjanik Sulev Oll ja Tartu kõrgema kunstikooli fotograafia õppejõud Toomas Kalve.
Hiie sõber on aunimi, mis antakse välja isikule või asutusele, kelle tegevuse läbi on üks või mitu looduslikku pühapaika säilinud või nende seisukord paranenud. Eelmisel aastal valiti Hiie sõbraks perekond Sepp, kes on kümnekonna aasta jooksul kaitsnud laastamise eest Rapla kihelkonnas asuvat Paluküla Hiiemäge. Esimeseks Hiie sõbraks sai üle-eelmisel aastal Muhumaa pühapaikade hoidja Martin Kivisoo.
Autasustamisel vöötatakse Hiie sõber rahvariide vööga ning talle antakse sepistatud kirves. Hiie sõbra kirves tähistab järjepidevust, kindlameelsust ja oskuslikust. Ajalooliselt on kirves väärikas sõja- ja tööriist ning nõidumisvahend, mida on kasutatud ka pühapaikade kaitsmiseks.
Hiie väe sündmust toetavad: Tartu Ülikool, Hiite Maja SA, Eesti Kirjandusmuuseum, Kultuuriministeerium, Siseministeerium, ERKF, Kehrwieder, Saare Foto, Maaleht, Loodusesõber, Eesti Loodus, Maakodu, Tihuse turismitalu, Võro Instituut, Võro Selts VKKF.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta