Muhammad Yunuse mureks oli vaesus Bangladeshi maapiirkondades. Nagu selliste probleemidega ikka, oli vaesuse fakt ja tõdemus ise ainult pool probleemist. Vaesust võib leevendada abiprogrammidega, saata humanitaarabi korras toidupakke ja riideid – aga tõeline mure on, kuidas saada inimesed oma jalgadele seisma. Yunuse lahendus oli – õhutada inimestes ettevõtlikkust, pakkudes väikelaene neile, kellele pangad tagatise puudumisel kunagi laenu ei anna.

Sündis maailma esimene mikrokrediidiasutus: Grameen Bank. 1976. aastast saadik on pank andnud väikelaene käsitöö, põllumajanduse ja muu maaettevõtluse arendamiseks ning seda tänaseks kokku 5,3 miljardi dollari väärtuses seitsmele miljonile inimesele. Tulemused: 54% kõigist laenajatest on väljunud vaesusest ja 27% on vaesuspiiri ületamisele lähedal; tagasi on makstud ligi 98% laenudest.

Iseäranis on Yunuse algatusest kasu saanud ettevõtlikud naised (islamimaal!), kes moodustavad 96% kõigist laenajatest.

Mikrolaenude kontseptsioon on tänaseks levinud üle maailma; Yunus sai 2006. aastal Nobeli rahupreemia vaesusega võitlemise eest.

Toimetas Katrin Lipp, keskkonnaportaal www.bioneer.ee

Allikad: EMSLi ajakiri "Hea Kodanik" nr.2 2008 (Eva Ladva), cache.daylife.com

Loe lisaks: Bioneer - MAAILMAMUUTJAD LÄBI AJA: Robert Owen (1771-1858), Bioneer - MAAILMAMUUTJAD LÄBI AJA: Bengt Gottfried Forselius (1660-1688), Bioneer - MAAILMAMUUTJAD LÄBI AJA: Florence Nightingale (1820-1910) , Bioneer - MAAILMAMUUTJAD LÄBI AJA: Susan B. Anthony (1820–1906)