Eesti noormehed mõtlesid välja, kuidas võltsida kujutletava tulevikuraha holograafilisi turvaelemente ning võitsid noorima meeskonnana Saksamaal toimunud rahvusvahelisel võistlusel „Open Research Challenge“ fotoonika tehnoloogia kategoorias esikoha. Tartu ülikooli füüsika instituuti püstitati ka katseseade, mis demonstreerib hologrammide tekitamist.

Friedrich-Alexanderi ülikooli korraldatud rahvusvaheline võistlus „Open Research Challenge“ toimus kolmes kategoorias: digitaalne kriminalistika, diskreetne optimeerimine ja fotoonika tehnoloogiad.

Eesti meeskond „Team Tartu“, kuhu kuulusid Tartu ülikooli füüsika instituudi kolmanda aasta doktorant Andreas Valdmann, Zürichi ETHses magistrantuuris õppiv Roland Matt ja sel aastal Zürichisse magistrantuuri suunduv Ants Remm võistlesid viimases kategoorias.

Andreas Valdmann kirjeldas, et fotoonikaülesandes tuli välja mõelda, kuidas saaks võltsida kujutletava tulevikuraha holograafilisi turvaelemente. „Ülesanne oli kolmes osas: esimeses kahes pidime dešifreerima hologrammi peidetud sõnumi. Kolmandas osas pidime välja töötama meetodi, millega ise võltshologramme kujundada.“

Nii otsis meeskond ülesande lahendamiseks ideid erialakirjandusest, kirjutasid programmi võltshologrammide kujundamiseks, võrdlesid erinevaid lahendusmeetodeid ning kokkuvõtteks tehti oma tööst aruanne.

Tartu ülikoolis laineoptika professor Saari füüsikalise optika laboris koostööd teinud noormeeste lahenduskäik oli niivõrd edukas, et tõi meeskonnale esikoha. „Meie eeliseks olid ilmselt tugevad alusteadmised ülesande lahendamiseks tarvilikust optikast ja matemaatikast, mis võimaldas rohkelt aega kulutada pisinüansside viimistlemisele,“ arvas pärast Tartu ülikooli bakalaureuseõpinguid Zürichisse magistrantuuri suundunud Roland Matt.

Tartu ülikooli doktorant Valdmann lisas, et meeskonna edu taga oli kindlasti ka põhjalikkus. „Proovisime läbi neli erinevat lahendusideed, võrdlesime neid omavahel ning selgitasime välja parima. Samuti kirjutasime aruande, mis sobiks stiili poolest teadusartikliks.“

Kuigi võistlusel piirdus meeskond vaid arvutisimulatsioonide loomisega, siis Tartu ülikooli Physicumi pandi huvilistele tutvumiseks kokku ka reaalne hologramme tekitav katseseade.

Võiduka meeskonna tutvus on pikaajaline: esmalt koolivennad Hugo Treffneri gümnaasiumis, seejärel kaastöötajad Tartu ülikooli füüsikalise optika laboris. Gümnaasiumi ajal osaleti olümpiaadidel ning nüüd toetavad noormehed füüsikaolümpiaadi žürii tööd uute ülesannete loomisega. „Hoolimata sellest, et kaks meeskonnaliiget õpivad  Zürichis, leiame ühisteks väljakutseteks vajadusel aega,“ rääkis Valdmann.

Valdmann sõnas, et võistlus andis neile juurde väga hea meeskonnatöö kogemuse. „Sarnase ülesehitusega probleemülesande lahendamine on üks efektiivsemaid õppimismeetodeid ja teame nüüd digitaalsest holograafiast palju rohkem kui enne võistlust. Pärast ülesande lahendamist tundsime eduelamust ühiselt saavutatud tulemusest ning nüüd saame nautida ka võidurõõmu.“

Auhinnaks võitis meeskond nädalase reisi Friedrich-Alexanderi ülikooli Saksamaal.

Meeskond tänab head sõpra ja kolleegi Heli Luknerit, kelle soovitusel võistlusel osaleti.