21. novembril hübriidüritusena toimunud noorte roheideede konkursi võitis rahvusvaheline meeskond RE-PEAT kaasahaarava õppeprogrammiga Re-Imagining Nature in the Classroom turbaalade väärtustamiseks ja noorte loodusele lähemale toomiseks. 

  • Keskkonnaharidus
  • 24. november 2020
  • https://pixabay.com/photos/people-friends-together-happy-kid-4050698/

Žüriiliikme Keskkonnaministeeriumi kliimaosakonna nõuniku Janika Lahe sõnul oli võitja valimine tõeliselt keeruline, sest toredaid särasilmseid ja entusiastlikke noori oli palju.

„On rõõm, et häid ideid oli nii palju ja need olid samas ka üsna erinevad, seda nii probleemipüstituse kui lahenduse küpsuse poolest. Žürii võttis hindamisel arvesse ka seda, kui suurt mõju omaks probleemi lahendamisele väljapakutud uuendusliku idee elluviimine. Loomulikult mõjutas hindamist ka noorte esinemisoskus ning kõigile osalejatele oli see kindlasti heaks kogemuseks. Loodame, et noortel jätkub tahtejõudu ja innukust oma lahendustega edasi töötada,“ lausus Laht.

Inimeste teadlikkus turbaalade väärtusest on drastiliselt madal, kuid see muutuks kohe, kui käiku läheks võitnud meeskonna RE-PEAT inspireeriv õppeprogramm 7-11aastastele lastele. Sood seovad väga tõhusalt süsinikku, kuivendatuna on need aga vastupidi süsinikuheite allikaks. Programm ärgitab lapsi soodest rohkem teada saama, nad õpivad tundma ökosüsteeme ning nende seoseid loodusnähtustega. Programmi kuuluvad interaktiivsed tunnid klassis, kus turvas võetakse lähema vaatluse alla, samuti hariv ja äge veebiplatvorm ning õppekäigud rabadesse.

Teise koha saavutas Tallinna Polütehnikumi õpilaste meeskond Ökomotion, kes teeb tavalisest jalgrattast elektriratta ning kelle ideeks on luua uue põlvkonna e-tõukerattad, mis on turvalisemad ja taskukohasemad ning mõeldud igapäevaseks ohutuks linnasiseseks sõiduks.

Kolmanda koha pälvis Läti Ülikooli tudengite meeskond Gudrā Taras Sistēma, kes soovib rajada automatiseeritud masinate võrgustikku elamupiirkondadesse, et muuta joogipakendite tagastamine võimalikult mugavaks. Masinatesse karastusjookide pakendeid tagastades saab iga hoiustatud ühiku eest tasu.

Laupäeval toimunud rahvusvahelisel ideeloomepäeval Empowering Youth: Green Together osales ühtekokku ligi 300 noort. Ideeloomepäeva kutsus Eesti kokku
Põhja-Balti koostöö NB8 eesistujamaana.

Üritus toimus Eesti eestvedamisel esmakordselt ning loodetavasti saab sellest traditsioon, mille korraldamise saab tuleval aastal üle võtta järgmine NB8 eesistuja.

Põhjamaade ja Balti riikide koostöö ehk NB8 on alates 1992. aastast toonud ühe laua taha kokku viis Põhjamaad ja kolm Baltimaad - Soome, Rootsi, Norra, Island, Taani, Eesti, Läti ja Leedu -, et mitteametlikus õhkkonnas arutada nii regionaalselt kui rahvusvaheliselt olulistel aktuaalsetel teemadel.

Auhinnad:

I koht - 1000€ ja pääs Prototroni noorteprogrammi TOP 50sse - tiim RE-PEAT 

II koht 750€ ja pääs Negavatt TOP 15sse - tiim Ökomotion 

III koht 750€ - tiim Gudrā Taras Sistēma