Juba mõnda aega näis, et valgepea-merikotkas on jõudnud väljasuremise äärele. Nende elukohta väljutatud kahjulikud pestitsiidid ja kemikaalid hõrendasid kotkaste munade koori, mistõttu nad ei olnud võimelised järglasi saama. 

  • Maamajandus
  • Eesti Loomakaitse Selts
  • 26. veebruar 2010
  • Foto: Oosoom on en.wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

1960-ndate lõpuks oli 48 USA osariigis järel vaid 400 sigivat paari. Ühendriikide rahvussümboli jaoks oli see väljavaade halb. Kuid tänaseks on üle 7000 pesitseva valgepea-merikotkapaari.

Liik on teinud hämmastava tagasituleku tänu Ameerika kodanike, ettevõtete, teadlaste ja valitsuse tööle. Need mitmekesised grupid tulid kokku, et kaitsta kotkaid USA Ohustatud Liikide Akti abil.

Seaduse esmane eesmärk on muuta liikide populatsioonid tervislikuks ja elujõuliseks, et neid saaks Ohustatud liikide nimekirjast maha kanda. Ühendriikide kala ja metsloomade ametkond (Fish and Wildlife Service) ning rahvuslik merekalurite ametkond (National Marine Fisheries Service) pühendavad aktiivselt aega ja ressursse, et tuua ohustatud ja hävimisel olevad liigid väljasuremisohust tagasi.

Alates 1973. aastast, millal Ohustatud Liikide Akt sai vastu võetud, on juhtunud mitmeid edulugusid:

Valgepea-merikotkas – väljasuremisohust taandatud ning nimekirjast kustutatud

Rabapistrik – väljasuremisohust taandatud ning nimekirjast kustutatud

Grislikaru – esitatud nimekirjast kustutamisele

Hallhunt – kaitse all olevad populatsioonid taastuvad


Loe juurde National Wildlife Federation'i kodulehelt.

Allikas: National Wildlife Federation

Tõlge: Eesti Loomakaitse Selts