Pikalt kestnud soojad ilmad on Eestisse toonud arvukalt rändlinde, pannud õitsema sinililled ja siniliiliad ning meelitanud talvituskohast välja liblikad ja kimalased. Neid kevadisi loodusmärke jälgivad ja panevad suvisesse aialinnupäevikusse kirja 850 loodusvaatlejat poole tuhandes aias üle Eesti.

 

Viie nädalaga on inimesed oma aialinnupäevikutesse kirja pannud üle 11 000 vaatluse. Eriti aktiivsed on olnud viimased kümme päeva, mil osalejad sisestasid 4000 vaatlust. "Möödunud nädalavahetusel kohtasid loodushuvilised kõige rohkem linavästrikke, liblikaid ja kimalasi, kuid palju vaadeldi ka rästaid, vinte ja punarindasid, kelle läbiränne on alanud. Soojemates kohtades on õitsema hakanud esimesed sinililled, paiselehed ja remmelgad, kuid konnasid ja siile need soojad ilmad välja ei meelitanud," tegi aprilli alguse vaatlustest kokkuvõtte suvise aialinnupäeviku koordinaator Meelis Uustal.

Oma aialinnupäevikut peab ka Eesti Ornitoloogiaühing, kelle kontor asub Tartus Tähtveres. "Meie oleme oma aias märganud 26 liiki linde, mis on kaheksa võrra enam kui hetkel aedades üle Eesti keskmiselt. Oleme kuulnud ja näinud näiteks tamme-kirjurähni, hiljuti lisandusid nimekirja ohakalind, punarind ja suurnokk-vint," lausus ornitoloogiaühingu teavituskoordinaator Eva-Liisa Orula.

Aialinnupäeviku tänavune hooaeg avati märtsi alguses, kuid uued huvilised on oodatud liituma ka nüüd. Veebilehel www.eoy.ee/aed saab avada oma isikliku aialinnupäeviku, kuhu tuleb kirja panna kõik 1. märtsist kuni 6. oktoobrini aias kohatud ja pesitsevad linnud. Lisaks saab üles märkida teised loomavaatlused ning fenoloogilised tähelepanekud taimede õide puhkemise ja putukate ilmumise kohta. Päevikut saab ühtlasi kasutada tolmeldajate ja nende lemmiktaimede kirja panemiseks.

Aialinnupäeviku andmeid kasutab ornitoloogiaühing fenoloogiliste vaatluste analüüsis ning Eesti haudelindude pesitsusaegse arvukuse hindamisel.

Eelmisel hooajal täitis aialinnupäevikut ligi tuhat inimest, kes panid üheskoos kirja üle 28 500 vaatluse. Algatust veab Eesti Ornitoloogiaühing, toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus. Aialinnupäeviku tegemisi kajastab jooksvalt portaal Looduskalender.ee.