Kohalikud omavalitsused saavad hakata Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) kaudu taotlema toetust üleujutusriskide maandamiseks vajalike uuringute tegemiseks. Keskkonnaminister kinnitas toetuse taotlemise korra ja tingimused.
- Veemajandus
- 4. juuni 2018
- Foto: Sauga jõgi Pärnumaal. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
„Eestis on kuni 20 sellist piirkonda, kus üleujutused kujutavad ohtu ka inimeste tervisele ja varale,“ tõdes keskkonnaminister Siim Kiisler. „Näiteks Eesti lääneosas põhjustavad üleujutusi eelkõige tormid ja merevee taseme tõus, idaosas aga tõusevad veekogud üle oma tavapäraste kallaste sademete tõttu. Üleujutusi ei saa küll ära hoida, kuid nende mõju saab leevendada.“
Kohalikud omavalitsused ja omavalitsusüksuste liidud saavad toetust taotleda kahes etapis. Esimeses etapis saab toetust küsida ettevalmistavateks ja uurimistegevusteks. Näiteks saab küsida toetust üleujutuste põhjuste väljaselgitamiseks, sobivamate lahenduste valimiseks ning nende ettevalmistamiseks, seda kuni eelprojekti koostamiseni välja.
Eriti oodatud on taotlused looduslike veesidumismeetmete ehk nn säästvate sadeveesüsteemide, nagu näiteks vihmaaiad, imbplatisd, viibekraavid jms ettevalmistamiseks. Need lahendused erinevad traditsioonilistest sadeveelahendustest selle poolest, et kui traditsioonilistes lahendustes püütakse sadevesi võimalikult ruttu ära juhtida, siis säästvate sadeveesüsteemidega suurt vooluhulka aeglustatakse ja seetõttu üleujutust ei teki.
Rahastada saab ka uuringuid korduva üleujutusega ala piiri määramiseks ja ehituskeeluvööndi suurendamiseks.
Teises etapis saab toetust küsida ehitustegevusteks. Teise etapi taotlusvoor avaneb tõenäoliselt 2019. aastal
Toetusi makstakse kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikute enampakkumisest saadavast tulust. Maksimaalne toetussumma ühele taotlejale on 100 000 eurot ilma käibemaksuta. Toetuse saaja omaosalus on vähemalt 30%.
Toetust saab hakata taotlema SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse kaudu. Taotlusvooru avamisest antakse teada üleriigilises meedias ja ka KIKi kodulehel.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta