Keskkonnaamet kutsub kõiki 7.-9. klasside õpilasi osalema jäätmetekke vähendamise nädala veebiviktoriinis 18.-29. novembrini Keskkonnaameti kodulehel.

  • Jäätmed
  • 22. november 2019
  • Foto: Jäätmekogumine Autovabal päeval. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Üleeuroopalist jäätmetekke vähendamise nädalat (European Week for Waste Reduction) tähistatakse novembrikuu eelviimasel nädalal. Tänavuse nädala hüüdlause „Muuda oma harjumusi, tekita vähem jäätmeid!“ kutsub muutma oma igapäevaseid tarbimisharjumusi, et oluliselt vähendada tekkiva prügi hulka.

„Harjumuste muutmise eelduseks on piisavad keskkonnateadmised ja motivatsioon nende teadmiste rakendamiseks ka argielus. Seepärast korraldabki Keskkonnaamet jäätmeteemalise viktoriini, et tuletada meelde vanu tõdesid ja jagada uusi teadmisi jäätmete vähendamisest. Koolinoorte motiveerimiseks loosime kõigi viktoriinis osalejate vahel välja 12 „Tarbi vähem!“ stardikomplekti,“ lausus Mari Kala, Keskkonnaameti keskkonnahariduse peaspetsialist.

Üks lihtsamaid võimalusi jäätmetekke vähendamiseks on riidest poekoti korduskasutamine – seeläbi väldime ühekordsete, keskkonda koormavate kile- ja paberkottide ostmist. Keskkonnaameti "Tarbi vähem!" stardikomplekt sisaldab stiilset kandekotti, köögi- ja puuviljade hoidmise kotte, bambusest söögiriistade komplekti ja Keepcup-i kuuma joogi topsi.

„Muutused algavad pisikestest tegudest. Kasutades oma termoskruusi, korduskasutatavat joogipudelit ja poekotti ning vältides ühekordseid ja liigselt pakendatud tooteid, aitame kaasa puhtama ja parema keskkonna loomisele. Paratamatult tekib meil ikka jäätmeid, ent neid õigesti sortides ja võimalusel taaskasutusse suunates anname oma panuse maailma paremaks muutmisel,“ on Mari Kala optimistlik.

Lisainfo veebiviktoriini kohta on leitav Keskkonnaameti kodulehelt

Lisaks meisterdasid Keskkonnaministeerium ja Keskkonnaamet prügist jäätmekuubikud „Mõtle jäätmekastist välja“, millega juhime tähelepanu jäätmete liigiti kogumise olulisusele. Iga eestlane tekitab aastas keskmiselt 390 kg olmejäätmeid. Kui jäätmed oleks liigiti kogutud, oleks need väärtuslikud uute toodete valmistamisel. Jäätmekuubikuid saab näha Tallinna Rocca al Mare ja Kristiine kaubanduskeskustes ning Tartu Lõunakeskuses.

Jäätmenädala tähistamises saavad kaasa lüüa kõik huvilised, korraldades koolis, ettevõttes või mujal mõne teemakohase ürituse. Ideid selleks leiab kodulehelt www.jäätmed.ee või jäätmenädala rahvusvaheliselt kodulehelt.