Ameeriklase keskmine kodu 50ndatel oli umbes 90 m² suur, 2011. aastaks kasvas see ligikaudu 230 m²-ni. Kusjuures perekonnaliikmete arv selle aja jooksul on pigem kahanenud keskmiselt 3,37 liikmelt 2,6 liikmeni. Sellele lisaks teenib eraisikutele mõeldud ladustamisteenuse tööstus Ameerika Ühendriikides 22 miljardit dollarit aastas ning see summa vaid kasvab.
Mida tehakse kogu vaba ruumiga ning miks on vaja seda kohati isegi juurde rentida?
Selle põhjus on kokkuostetud asjad. Alustades mööblist, riietest, kodumasinatest ja mängudest, lõpetades näiteks kasutuna seisvate mänguasjade ja nipsasjakestega. Viimastel pole muud eesmärki kui ruumi võtta ja paar hooaega kaunis olla, enne kui uue ilusa ja sama kasutu eseme vastu välja vahetatakse.
Tarbimissõltuvus tekib kergelt. Igavus, ärevus, masendus või viha ajavad asju juurde ostma. Uued asjad on nagu preemia, mis parandab ajutiselt enesetunnet. Kuid tegemist pole preemia, vaid kohustusega, mis peatselt muutub omandist omanikuks. Ostmise hetkest alates tekib kulu, mis kujuneb suuremaks, kui alguses paistab. Tootel on hinnasilt ja summale vastav aeg, mis kulus selle teenimiseks. Kuid asjad vajavad ka ruumi ja nende hooldamisele kulub aega. Lisaks sellele lasub omanikul ka kohustus neist lahti saada, tekitades seeläbi jäätmeid.
Tarbimissõltuvus on stressirohke. California ülikooli (UCLA) teadlased näitasid, et stressihormooni tase naistes tõusis ajal, mil nad pidid haldama olemasolevaid asju. Igaüks, kes peab auto parkima tänavale, kuna garaaž on täis, või kes on näinud pilgeni täistopitud riidekappi, võib seda stressi ette kujutada.
Tarbimine moodustab suletud ringi, millel on järjest kasvav negatiivne mõju elu igale aspektile. Praegune lahendus ⎯ suurema kodu hankimine, on lühinägelik ja ebaefektiivne, kuna asjadel on omadus laieneda, et täita neile antud ruum. Ükskõik kui hästi asju korrastada, sildistada ja organiseerida, kui neid on rohkem kui hoiuruumi, hakkavad nad elu valitsema.
Ainsaks väljapääsuks jääb võtta vastupidine suund ja valida elu vähemaga. Vähem asju vajavad vähem ruumi. Vähenenud ostmisega kaasnevad ka väiksemad kulud ja stress. Ning mis kõige olulisem ⎯ tekib vähem jäätmeid.
Kust alustada? Ehk leiate kodust riideid, mida keegi ei kanna; mänguasju, millega keegi ei mängi; kasutute asjade kaste, mis seisavad keldris või pööningul. Utiliseerige, annetage või müüge need. Kui olete neist lahti saanud, siis lõpetage uute ostmine. Vähem on rohkem.
Lugu on originaalis avaldatud The Guardianis
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta