Vaevalt, et maailmas on olemas inimesi, kes ei ole kunagi kellelegi liiga teinud, tülitsenud, kedagi solvanud, maha jätnud või olnud lihtsalt abivajaja suhtes tähelepanematu. Mõnikord jõutakse elus seisu, kus lõpetatakse lähedase inimesega kohtumine, temaga suhtlemine ja ajapikku jäädakse võõraks. Täna räägib Bioneer lepitusest.

Kui olete kaugeks jäänud inimesele loendamatuid kordi mõelnud ning pole tihanud uuesti ühendust võtta, siis küsige endalt, miks te seda teinud ei ole. Sageli me hoiame inimestest eemale, sest kardame nende arvamust. Kas hirm ebaõnnestumise ees on piisav põhjus, et jätta suhtlemata?

Üks võimalus apaatne olemise asemel, on otsida lepitust. Jätke minevik unustustehõlma  ja vabandage tehtu eest. Tunnistage, et ka teie olite olukorra tekkimises süüdi ja parandage suhteid. Ennekõike teete lepitust otsides ja murekoormast vabanedes, head iseendale.

Lepituse otsimises ei ole tegelikult midagi keerulist. Helistage, kirjutage või saatke e-mail inimesele, kellele olete haiget teinud, keda olete solvanud või kelle südame olete murdnud. Te võite ka kohtuda ja rääkida silmas silma. Kõige raskem on lepituse juures saada üle isiklikest kõhklustest.

Tegelikult ei olegi tähtis, kumb teist oli olukorras süüdi. Isegi see, kas teile vastatakse või ei, pole oluline. Tähtis on, et teie andsite oma panuse olukorra parandamiseks. Te astusite esimese sammu.  

Lepituse, võib-olla ka taaselustatud inimlike suhete nimel, peate olema valmis vaguramaks käitumiseks. Te vajate veidi aega, et kirjutada kiri või teha telefonikõne.  Preemiaks saate kergema südametunnistuse ja tunde, et teie ise olete oma elu peremees.

Selleks, et lepitus omaks jõudu, peab see olema aus. Valedel või varjatud põhjustel lepituse otsimine, ei too kergendust.

Kuna iga inimese elu on ajaliselt piiratud, siis lõputult edasi lükatud lepitus, võib jääda lõpuks ka tulemata. Kõige olulisem, on saavutada lepitus iseenda ja oma tegudega.

 Näide suurest lepitusaktsioonist:

3.novembril 1979.aastal toimus Põhja-Carolinas Greensboros rahvakogunemine ja rassilise ning sotsiaalse ebaõigluse vastane konverents. Üritus lõppes kurvalt, sest Ku Klux Klanni ja Ameerika natsipartei liikmed tapsid viis üritusel viibinud inimest ning haavasid kümmet. 25 aastat hiljem otsustas Greensboro linn minevikule silma vaadata samal viisil nagu tegi Nelson Mandela apartheidijärgses Lõuna-Aafrikas, luues Tõe ja Lepituse Komisjoni. Minevikku ei saa muuta, aga inimesed saavad leida lepitust ning eluga edasi minna. Loe lisaks: www.gtcrp.org

Katrin Lipp, keskkonnaportaal www.bioneer.ee

Kasutatud materjalid: „365 moodust maailma muuta“ M.Norton 2008

Pilt: Katrin Lipp (erakogu)