Raplamaale, Juurusse rajatav uuslinnak Oxford Park saab endale Eesti suuruselt neljanda elektri- ja soojusenergia koostootmisjaama, mis hakkab kütusena kasutama taastuvenergiat – biomassi.
Raplamaale, Juurusse rajatav uuslinnak Oxford Park saab endale Eesti suuruselt neljanda elektri- ja soojusenergia koostootmisjaama, mis hakkab kütusena kasutama taastuvenergiat – biomassi.
- Bioneeri uudised
- Toimetas Bioneer.ee
- 13. aprill 2011
24 MW sisendvõimsusega kombijaam hakkab tootma puhast soojust ja elektrit, mis toetab multifunktsionaalset arendust, hõlmates elamuid, äri-, kaubandus-, vabaaja ja sotsiaal- hooneid ning taristut. Biomassijaam on võimeline varustama soojusenergiaga ka praegusi Juuru elanikke, vähendades keskkonna saastatust ja parandades elustandardit kogu piirkonnas.
Külastajasõbralik biomassijaam
Planeeritava kombijaama soojuslikuks võimsuseks võib olla kuni 13 MW ja elektriliseks võimsuseks kuni 7,5 MW väljundvõimsust. Biomassi jaama roheline disain sulandub loomulikult ümbritsevasse maastikku ja jätkusuutlikku arendusse.
Biomassijaam on disainitud nii, et inimesed külastaksid seda ning kasutaksid selle hooneid. Näiteks on jaamal lastesõbralik ronimissein, spordiväljak, linnukastid, siseruumides klaasinäitus, madal müra, suurem efektiivsus ning palju muid omadusi.
Euroopas on Oxford Park üks väheseid kinnisvaraarendusi, mida saab energia kasutuselt pidada „A+“-taseme arenduseks. „A+“-arendustel peab olema kohapeal enda iseseisev energiaallikas, võrgu väliselt.
Energia aluseks looduslikud allikad
„Biomassi energia toodetakse looduslikest allikatest nagu puit ja rohelised energiakultuurid, mis taastuvad kiiresti,“ ütles Oxford Sustainable Group‘i tegevjuht Hadley Barrett.
„Biomassi energia on oma loomult süsinikneutraalne, kuid kui seda kombineeritakse filtritega, siis on see süsiniknegatiivne,“ ütles ülemaailmse auditi-, maksu- ja nõustamisteenuseid pakkuvate ettevõtete võrgustiku KPMG Energeetikavaldkonna juht Chris Dinsdale.
„Oleme selle projekti raames Oxford Sustainable Groupiga koostööd teinud nüüdseks pea kaks aastat ning projekt on kindlasti innovatiivne ja lahendus kulusid kokkuhoidev,“ lisas Dinsdale.
Võrreldes põlevkivist energia tootmisega, võib biomassijaam säästa kuni 100.000 tonni süsinikku aastas.
Soojusenergia Juuru alevikule
Oxford Parki ehitustööde 1. etapis on kavas välja ehitada ka infrastruktuuriühendused Juuru aleviku ja Oxford Parki vahel. See võimaldab hakata soojusenergiat tarnima ka Juuru alevikule, kaasa arvatud Juuru Gümnaasiumile.
„Kaasaegse koostootmisjaama käivitamine võimaldab taastada kaugküttepiirkonna Juuru alevikus, mille taastamine väikeasulas ei oleks ilma täiendavate tarbijate lisandumiseta praktiliselt võimalik,“ ütles Juuru vallavanem Margus Jaanson. „
Otsest kasu saame mõõta aastate pärast, mil keskkonnale ja tarbijale suunatud innovaatilised lahendused piirkonnas on end praktiliselt õigustanud. Juuru vallavalitsus toetab keskonnasäästlikku tarbimist ja innovaatilisi lahendusi,“ lisas Jaanson.
40%-line sääst elanikele
Kuna energiat hakatakse tootma kohapeal, on kohalikel elanikel võimalik soojusenergia kuludelt säästa umbes 40% võrreldes sellega, mida makstakse praegu regioonis. Oxford Park hakkab pakkuma loodussõbralikumat lahendust odavama hinnaga.
Oxford Park on 560.000 m² territooriumil rajatav terviklik uusasum, mis asub looduskaunis kohas Tallinna ja Rapla vahel Atla külas, Juuru vallas.
Tegemist on tööta-puhka-mängi elustiili arendusega, mis on uut laadi kontseptsioon Eestis, kuid populaarne Lääne- ja Põhja-Euroopas.
Oxford Parki on planeeritud üle 5 aasta ning ta fookus on elanikel ja ettevõtetel, kes valivad sealse piirkonna elamiseks elustiili pärast. Jätkusuutlik elustiil, mis on uudne Eestis, esindab suurt väärtust ning kogu arendus koosneb hüvedest, mida pole täna üheski teises Eestis arendatavas projektis.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta