USA-s valitseb Indianast kuni Arkansase ja Californiani viimaste aegade suurim põud, mis mõjub laastavalt sealsele põllumajandussektorile ning mis võib tõsta toiduainetehinnad maailmaturul rekordtasemele.

Kuigi põllumajandus moodustab väikese osa 15,5 triljoni dollari suuruse mahuga USA majandusest, on just põllumajandussektor olnud see majandusharu, mis on viimasel kolmel kriisiaastal USA-s üsna hästi vastu pidanud, edastas Bloomberg.

Minneapolisis asuva põllumajandussektorile orienteeritud liisingufirma Wells Fargo & Co ökonomist Michael Swanson ütles aga, et praegune põud esitab piltlikult öeldes lähima nelja kvartali jooksul USA majandusele 50 miljardi dollari suuruse arve. Maailmaturgudel tähendab see lisaks veel aga seda, et rekordtasemetel olevad toiduainetehinnad ei näita langemise märki.

Probleem on sedavõrd tõsine, et USA põllumajandusministeerium kuulutas 11. juulil 26 osariigis asuvad enam kui 1000 maakonda katastroofipiirkonnaks. Tegemist on suurima katastroofipiirkonnaga kogu USA ajaloo jooksul, kuna sisuliselt on katastroofipiirkonnaks kuulutatud kolmandik riigist.

Farmerite jaoks tähendab see, et nad saavad pankadest madala intressiga laenu, mis aitab neil hakkama saada põua, metsatulekahjude ja muude põuast tingitud õnnetustega.

Põua mõjud on juba praegu näha ka toiduainete hindades. Nii on maisi hind tõusnud viimase 10 kuu kõrgemale tasemele ning sojauba hind on tõusnud kõrgemale tasemele alates 2008. aastast.

"Põual on nii kohalik, rahvuslik kui ka rahvusvaheline mõju,“  rääkis Omahas asuva Creightoni ülikooli majandusprofessor Ernie Goss. Tema sõnul on farmide sissetulekud, mis on paljude maapiirkondade majanduse alustaladeks "märkimisväärse surve all“.

Viimane suurim põud oli USA-s 1988. aastal, mil maisisaak vähenes kogu riigis 12 protsendi võrra. Juhul kui lähiajal põuapiirkonnas vihma ei tule, võib praeguse põua tulemusel maisi kogusaak väheneda veelgi enam.

Praegu pole vihmast veel aga ühtegi märki ja näiteks Indiana osariik palus oma elanikel hoiustada vett ning saatis suurimatele veetarbijatele ringkirja, milles nõudis vee säästmist, kuna osariik on silmitsi "ajaloo suurima põuaga“.