Detsembri viimastel päevadel valmis PAKRI Teadus- ja Tööstuspargil Paldiski linna serval 2 jalgalliväljaku suurune päikesepark, mis võimsuselt suudaks ära katta ligi 300 kodumajapidamise energiavajaduse.
- Energeetika
- 15. jaanuar 2019
- Foto: Pakri poolsaarel olev päikesepark ehitusjärgus/PAKRI tööstuspark
Vastvalminud päikesepargi võimsuseks on ligi 1MW, mis on maksimaalne Euroopa Liidu toetuste eest rajatava päikesepargi võimsus ning on hinnanguliselt võrdeline 300 kodumajapidamise tarbimisega. „Jaama toodetud energiat on võimalik tarbida meie tööstuspargis tegutsevatel ettevõtetel läbi Pakri Energiavõrgu, samuti saame ülejääva energia edastada elektrivõrku,“ selgitas tööstuspargi tegevjuht Enn Laansoo Jr.
Päikesejaam on paigaldatud endisele jäätmemaale, kus pinnasest on kõrvaldatud ehitus- ja bioloogilised jäätmed, mida saab edukalt taaskasutada. „Rajasime päikesejaama betoonist kanduritele, mis asuvad kasutatud kuntsmuru kattel. Selle hankisime Advanced Sports Installations Europe AS-ilt, kes pälvis 2017. aastal Eesti Keskkonnasõbraliku ettevõtte peatiitli. See peaks PAKRI päikesepargist tegema omasuguste seas ühe väiksema keskkonna jalajäljega päikesepargi Eestis,“ märkis Laansoo Jr. ja lisas, et selle lahendusega on PAKRI toonud lihtsa innovatsiooni päikesepargi ehitusse, mida tasub teistelgi eeskujuks võtta.
PAKRI partnerid päikesepargi ehitusel olid Energiapartner OÜ, kelle vastutusala oli jaama ehitus ning Trapets OÜ, kelle tööks oli üldehitus. „Koostöös sai päikesejaam püsti väga intensiivse ajagraafikuga ehk kahe kuuga,“ märkis Laansoo Jr.
Päikesepargi ehitus oli järgmine samm tööstuspargi jõulises arengus. Tänaseks 11 aastat edukalt tegutsenud, Euroopas unikaalne rohelisest targast tööstuslinnast, taastuvenergia tootmisest ning rohetehnoloogia sektori kompetentsikeskusest koosnev PAKRI Teadus- ja Tööstuspark plaanib aastaks 2020. saada Põhja-Euroopa suurimaks erakapitalil arendatavaks targaks tööstuslinnaks. Laienemise järgmise etapi rahastamiseks kaasab ettevõte jaanuari lõpuni investeeringuid Fundwise ühisrahastusplatvormi vahendusel. Eesmärk on ühisrahastuse kaudu koguda 300 000 eurot.
PAKRI Teadus- ja Tööstuspargis on pidevas väljaehitamises 65 hektarit unikaalselt tarka tööstuslinna. Enam kui 20 000 ruutmeerisel erinevas seisukorras tootmispinnal ning arendus- ja testimisalal tegutseb täna 22 tootmis- ja üle 35 rohetehnoloogia äriteenuste klienti. Taastuvenergiat toodetakse pargis koostootmisjaamast, päikesest ja koheselt ka tuulest. PAKRI on Paldiski Ettevõtjate Liidu, Targa linna klastri, Jätkusuutliku kinnisvara ja energia klastri, Tuuletehnoloogia Liidu ja Tuuletehnoloogia klastri liige ning omab kolmandat aastat järjest vastutustundliku ettevõtte hõbetaseme kvaliteedimärgist, olles sellega esimene vastutustundlik tööstuspark Eestis.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta