Täna avati Paldiski lõunasadamas Pakri poolsaarel Baltimaade üks suuremaid biodiisli tehaseid AS Biodiesel Paldiski. Praeguseks on tehas töös olnud juba kolm kuud ning selle ajaga on toodetud kokku 7000 tonni loodussõbralikku kütust.

AS Biodiesel Paldiski juhatuse liikme Aigar Ojaotsa sõnul on tehas tegutsenud juba alates maikuust ning tootmine sujub ladusalt. “Aasta jooksul, mis peale nurgakivi panekut jooksma hakkas, on valminud nii tehas kui sujub ka töökorraldus ning valmistoodang müüakse peamiselt Leetu, Lääne-Euroopasse ja Skandinaaviamaadesse,” rääkis Ojaots, lisades, et esialgu on kodumaise turu tarbimise osakaal suhteliselt tagasioidlik.  

Lähiaegade plaanide kohaselt on uue tehase eesmärgiks jõuda aasta lõpuks ka täie tootmisvõimsuseni, milleks on 100 000 tonni biokütust aastas. „Toorainena kasutame nii kodu- kui välismaiseid rapsi-, soja-, päevalille- või palmiõlisid,“ selgitas Ojaots.

Biodiislitehase rajamisse investeeriti rohkem kui 390 miljonit krooni. Mais tööd alustanud tehase kolme kuu käive ulatub 213 miljoni kroonini.

Uue tehase kõik reaktorid, masinad ja seadmed on komplekteeritud tuntud valmistajate poolt ning tagavad kõrgeimad keemiatööstuse nõuded. Tehase sisseseade tarniti maailma ühelt juhtivalt biodiislitehnoloogia tootjalt Desmet Ballestra. Kaasaegne tehas on projekteeritud vastavalt Lääne-Euroopa keskkonnastandarditele ning töötab kolmes vahetuses ilma seisakuteta. Paldiski biodiislitehases töötab 26 inimest.

Keskkonnasõbralik taastuvatest ressurssidest toodetav biodiisel on väävlivaba ning bioloogiliselt kergesti lagunev ehk ei ohusta pinnast ega põhjavett. Samuti põleb biodiisel puhtamalt kui diiselkütus ning ei sisalda bensooli ega teisi aromaatseid ühendeid. AS Biodiesel Paldiski poolt toodetud kütuse edasimüüja Eesti turul on Letofin Trading OÜ.

Euroopa Parlamendi direktiivi kohaselt on kõik Euroopa Liidu liikmed kohustatud alates 2005. aastast kasutama vähemalt kahe protsendi ulatuses kogu transpordis kasutatavatest vedelkütustest biodiislit ja bioetanooli.

Biodiesel AS on Eesti kapitalil põhinev ettevõte, mille omanikeringi kuuluvad naftatransiidi ning biokütuste tootmise ja müügialase kogemusega David Vallner, Aigar Ojaots, Kristjan Rahu ja Sven Mark.

Toimetas Katrin Lipp, roheliste mõtete portaal www.bioneer.ee
Pilt: scuoladifassa.it