Eile toimus Tartus Raadil suur niitmisvõistlus ja pärimuspäev. Esimest korda Tartus toimunud niitmisvõistlustel oli osalejaid vaatamata vihmasele ilmale palju ja konkurents terav. Finaali jõudis seitse meest ja viis naist. Lisaks lõid kaasa ka noored.
- Bioneeri uudised
- 15. juuli 2019
- Foto: Meeste arvestuse võitja Aare Tinn/ELF
Võistlejad pidid eelvoorudes niitma võimalikult palju heina – naised ühe- ja mehed poolteisemeetrist heinariba nii kiiresti ja kvaliteetselt kui võimalik. Finaalis olid tugevamad vastamisi juba väga kõrge taimestikuga ning 10×10-meetrise platsi puhtaks niitma. Meeste arvestuses tuli võtjaks Aare Tinn, teiseks Raido Kont ja kolmandaks Tenno Toomistu. Naiste arvestuses oli kindel võitja Kaily Moones, teine oli Merje Kask ja kolmandaks tuli Liina Roots. Noortevahelises mõõduvõtmises tuli esimeseks Ranno Samuel Adson.
Arvestati kiirust, kuid samavõrra ka kvaliteeti. Võistlejaid hindas kogenud niitjatest žürii. Žürii esindaja Erich Palm ütles, et võistlus on väga tugevalt seotud traditsioonilise oskuse säilitamisega. „Nagu ikka traditsioonilise oskusega, sai ka täna jälle midagi uut ka väga kogenud niitja. Palju õppisime. Eesti igas kandis on omad kombed asju teha ning on hea neid oskusi omavahel jagada ja noortele edasi anda,“ ütles Palm. „Eks me pärandkultuur pole nuti, vaid ülinutikas lahendus asju teha,“ lisas ta.
„Vikat on Eesti niitude mitmekesisuse tekkimisel olulist rolli mänginud,“ ütles Eestimaa Looduse Fondi looduskaitse ekspert Silvia Lotman. „Vikatiga on pikka aega meie maastikke kujundatud. Kõige haruldasemad taimekooslused on tekkinud meie puisniitudel, mida on aastasadu just vikatiga niidetud. Seega oleme sellest traditsioonilisest niitmisest võitnud me kõik. Selle traditsiooni elus hoidmine on osa looduslikust peavõidust, mida me Eestis nautida saame,“ lisas Lotman.
Niitmisvõistlus ja pärimuspäev toimus Raadil esimest korda. Ürituse korraldas Eestimaa Looduse Fond koos Eesti Rahva Muuseumiga. Niitmisvõistlus oli kulminatsiooniks selle nädala neljapäevast väldanud ELFi suvekoolile, kus vabatahtlikud vikatitega puisniitu hooldasid. Rohkem infot niitmisvõistluse kohta: elfond.ee/niitmisvoistlus.
Niitmisvõistlust toetasid Scandagra Eesti AS. Niitmisvõistlust aitab kaasrahastada projekt NaturallyEst-LIFE. NaturallyEst-LIFE „Piloting Natura2000 communication in Estonia“ (projekti nr LIFE16-GIE_EE_000665) rahastavad Euroopa Liidu programm LIFE ning Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta