17. augustil toimub Jõelähtmel infopäev, kus tutvustatakse 2011. aasta elamumessi raames ehitatavat kaasaegsetele standarditele vastavat passiivmaja. Estonian Golf & Country Club’i alal toimuval infopäeval saab kuulata passiivmaja teemalisi ettekandeid ja tutvuda ka ehitusjärgus oleva hoonega.

Kliima- ja Energiaagentuuri hariduse -ja koolituste projektijuhi Kai Luhti sõnul on valmiva passiivmaja  eesmärgiks murda levinud müüte. “Tahame näidata, et passiivmaja ehitamine ei ole oluliselt kulukam, kui tavalise elamu ehitamine. Samas on selline hoone aga sama mugav ja kaasaegne kui tavalised majad ja seejuures märksa madalamate püsikuludega,” rääkis Luht.

Rajatav elamu on ehitatud passiivmaja standardite järgi ja on üks esimesi omataolisi Eestis. Hoone küttekuluks soovitakse saavutada ühe ruutmeetri kohta 15 kWh aastas.

Maja valmimise tähtaeg on november 2010 ning hoonest saab Jõelähtme elamumessi kontor.

Hoone valmistajaks on OÜ Madalenergia Ehitus ning maja on valminud Saksamaa passiivmajade tootja Wolf Thermo Module GmgH tehnoloogia järgi. Projekt toimub Jõelähtme elamumessi ning Kliima- ja Energiaagentuuri koostöös. 

Täpsema info ürituse kohta leiate SIIT.

Mida passivmaja tähendab?

Passiivmaja “passiivne” tähendab seda, et väliste energiaallikate hulk püütakse viia miinimumini. Päike, inimeste endi ja muude masinate tekitatud soojuse hulk on hästi isoleeritud ja korraliku ventilatsioonitehnikaga majas enamjaolt piisav, et seda soojana hoida. Mõõdukalt on lisaenergiat vaja vaid külmadel talvedel. Passiivmaja idee on tänaseks juba 20 aastat vana ja tegelikkuses peaksid sellised olema kõik majad.

Mis on eesmärk?

Täna kulutatakse meie eramajades ja kortermajades sooja saamiseks aasta jooksul kütuseid hulgas, mis vastab 20-30 liitrile diiselkütusele iga ruutmeetri kohta. Kas te ostaksite igapäevasõitudes auto, mis 100 km läbimiseks kulutab 20-30 liitrit kütust?

Hoone, mis siia tuleb on madala energiakuluga. Piltlikult loodetakse toime tulla aastas 3-4 liitri kütusega iga ruutmeetri kütmiseks. Selleks tuleb kasutada parema soojapidavusega seinamaterjale, aknaid ja uksi. Ja selleks, et õhupidav maja elamiseks ka mugav oleks, tuleb tagada hea ventilatsioon. Ventilatsioonisüsteem peab tooma inimesteni värske õhu, suunama tuppa tagasi väljaminevas õhus oleva soojuse ja vältima ruumide liigniiskeks muutumist.

Kuidas energiasääst saavutatakse?

Energiasäästlik hoone peab olema nii tehniliselt kui arhitektuuriliselt eelnevalt piisavat läbi mõeldud. Hoonel ei tohi olla külmasildu ehk sellised osi, mis oma hea soojajuhtivuse tõttu hakkavad külmal ajal sooja majast välja viima.

Allikas: Kliima- ja Energiaagentuur