22. detsembrist 2008 kuni 21. jaanuarini 2009 võtab Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA) vastu taotlusdokumente kiviaedade taastamise ja rajamise toetuse soovijatelt. Toetuse saamise tingimustes on varasemaga võrreldes palju muudatusi.

Kiviaedade rajamiseks, taastamiseks ja hooldamiseks sai viimati toetust taotleda 2005. aastal ning toona pidi taotleja ühtlasi olema võtnud mahepõllumajandusliku või keskkonnasõbraliku tootmise viieaastase kohustuse. „Nüüd ei pea taotleja nende keskkonnatoetustega enam seotud olema, samuti ei saa toetust kiviaia hooldamiseks,“ rõhutas PRIA maaelu investeeringutoetuste büroo peaspetsialist Eva-Kadri Rossner olulisi muudatusi.

Kiviaiad on iseloomulikud ja traditsioonilised eelkõige rannikualade maastikele. Toetust saab aedadele, kus need on olnud ajalooliselt levinud, kunagine aed on visuaalselt või arhiividest pärit kaartide alusel tuvastatav. Toetatav aed peab piirnema vähemalt 80% ulatuses põllumajandusmaaga, kivid tuleb laduda kohale piirkonnale iseloomulikul viisil ja ilma sidusaineta.

Eva-Kadri Rossner juhtis tähelepanu, et aia jaoks hangitud kivide päritolu kohta kehtestab meetme rakendusmäärus hulga nõudeid: kive ei tohi ära vedada rannast, kivikülvist, pärandkultuuriobjektidelt jne. „Vanad kivikogumid on ka elupaigaks putukatele, taimedele, kahepaiksetele – et neid elusaid kooslusi mitte hävitada, ei tohi ka põllul olevast üle viie aasta vanusest kivikangrust korraga aia jaoks võtta rohkem kui kolmandiku,“ ütles ta.

Toetuse suurus on 60-90 cm kõrge kiviaia rajamise eest 490 kr/m ja üle 90 cm aia eest 655 kr/m; kiviaia taastamise toetuse määr on 60-90 cm kõrgel aial 410 kr/m ja üle 90 cm aial 575 kr/m. Toetuse saamiseks peab aed olema vähemalt 5 m pikk ning erandkorras saab käesolevas taotlusvoorus toetust taotleda ka kuni 5 m ulatuses taotluse esitamise aastal juba rajatud/taastatud aia eest.

Taotlusdokumentide hulgas peab taotleja esitama aia profiili joonise ning kaardi, kuhu on märgitud aia täpne asukoht. Kavandatava kiviaia n-ö ajaloolistele tingimustele vastavuse kohta saab kasutada maakondlike muinsuskaitse-ekspertide abi. Taotluses tuleb ka kirjeldada, kust kivid saadakse.

Toetuste määramine toimub investeeringutoetustele iseloomuliku skeemi kohaselt: taotlusvooru lõpus selgub, kas abikõlblike taotluste summa ületab meetme 10 miljoni kroonist eelarvet. Vajadusel koostab PRIA taotluste paremusjärjestuse ja teeb 75 tööpäeva jooksul toetuste määramise otsuse. Seejärel on taotlejail kaks aastat aega investeering ellu viia ja esitada selle kohta dokumendid (kalendriaastas saab esitada vaid ühe aruande). Toetus makstakse välja pärast seda, kui PRIA on kontrollinud aia nõuetele vastavust ja vajadusel ka kivide päritolu.

Taotlusdokumente võtavad vastu PRIA maakondlikud teenindusbürood. Büroodest ning PRIA kodulehelt www.pria.ee saab nii meetme täpsemaid juhiseid kui ka taotlusvorme, lisateavet soovitame küsida infotelefonil 737 7678.

Kiviaia rajamise, taastamise ja hooldamise toetust maksti mullu välja kokku 23,1 mln krooni, sellest üle poole Saaremaa taotlejaile.

PRIA on käesoleva aasta lõpuks toetanud Eesti maaelu, põllumajandust, metsandust ja kalandust kokku umbes 12 miljardi krooniga. Toetuste taotlemise tingimused on välja töötanud Euroopa Komisjon ja Eesti Põllumajandusministeerium. PRIA rakendab meetmeid vastavalt õigusaktides sätestatud nõuetele ning ametil on õigus ja kohustus kontrollida, et toetuste saajad neid tingimusi täidaksid.