Jälgides pidulikul sündmusel punasele vaibale astujate tähesära, ei liigu meie mõte enamasti sellele, mis saab vaibast pärast pidu. Ühekordsete iluvaipade väljavaated on täna kaunis koledad – sageli rändavad need otse glamuurse ürituse põrandalt põletusahju või prügimäele, põhjustades suurt keskkonnakoormust.

  • Tarbimine ja tervis
  • 29. mai 2023
  • Foto: Lindström pakub klientidele nii traditsioonilisi punaseid peovaipu kui ka elegantsemaid disainvaiba lahendusi / Lindström

Tekstiilirendi ettevõtte Lindström Eesti juhi Rauno Mürgi sõnul tuleks seetõttu ühekordsetest vaipadest igal juhul hoiduda.

„Ka kõige peenemateks punase vaiba sündmusteks on tegelikult võimalik rentida korduvkasutatavaid vaipu, mis püsivad tänu korralikule hooldusele puhtad ja terved. Kuigi ühekordset vaipa oleks väga lihtne ümber töödelda ja sellele uus elu anda, siis tegelikkuses tehakse seda haruharva. Lindström on aga teinud juba väga suuri edusamme tekstiilide taaskasutuse valdkonnas – oleme leidnud lahendusi, kuidas anda ümbertöötlemisega uus elu ka rendivaipadele,“ sõnas Mürk.

 

Korralik vaip on vastupidav

 

Erinevalt punastest vaipadest, mille ainus roll on võimaldada inimestel loetud tundide jooksul pidulikult sündmusele saabuda, on enamikel vaipadel täita palju tähtsamad ülesanded – kaitsta põrandat, summutada heli ning hoida põrandapindadel puhtust. Seetõttu koosnevad korralikud ja vastupidavad vaibad kolmest kihist: kummist aluskattest, lõngasegust ja neid kahte ühendavast vahekihist.

„Vaibad, mis tervitavad külastajaid näiteks toidukaupluste ukse ees, peavad toime tulema iga päev tuhandete jalapaaridega. Need saavad märjaks, taluvad ukse ees seistes pidevat temperatuuri kõikumist, aitavad püüda kinni tänavalt tulevat pori, graniitkillustikku, liiva ja palju muud. Sellegipoolest suudab meie meeskond anda korraliku regulaarse puhastuse ja hooldusega vaipadele aastatepikkuse eluea,“ rääkis Lindströmi juht.

Tema kinnitusel on korduvkasutatav rendivaip nii sündmustel kui ka mistahes tööruumides igal juhul keskkonnasäästlikum variant kui uue vaiba ostmine ja selle äraviskamine. Isegi kui õhukest rullvaipa õnnestub kasutada mitmel üritusel, ei suuda vaibatarnijad üldjuhul vaipu korrektselt hooldada ning nende elutsükkel jääb korralikest rendivaipadest kümneid kordi lühemaks.

 

Väärtuslikud vaibajäätmed

 

Mis saab aga Lindströmi rendivaipadest, kui need on juba kasutamiseks liiga kulunud? Lindströmi juhi sõnul on ettevõte leidnud pea kõigile oma tekstiilidele keskkonnasäästlikud lahendused nende ringlusesse võtmiseks ning esimesed võimalused on leitud ka vaipade ümbertöötlemiseks.

„Taaskasutasime 2022. aastal 68% oma tekstiilijäätmetest, kusjuures tööriiete ja kätekuivatusrullide puhul on see protsent juba üle 83% ning hotelli- ja restoranitekstiilide puhul ligi 100%. Kuna aga vaip on mitme materjali kombinatsioon, on selle ümbertöötlemine ja taaskasutamine palju keerulisem,“ rääkis Mürk, kelle sõnul on täna suurim väljakutse kokkumiksitud materjali eraldamine. 

Tema sõnul on Lindström saanud esimestest vaiba ümbertöötlemise katsetustest kindlust, et vaid loetud aastate pärast suudab ettevõte anda kõikidele rendivaipadele uue elu.

„Näiteks oleme leidnud koostööpartnerid, kelle abiga on osa vaibad lihvitud graanuliteks, mida saab kasutada golfisimulaatorite ja jalgpalliväljakutse täidismaterjalina, aga ka vibratsiooni tõkestavate mattide ja paneelide valmistamisel. Tükeldatud porivaip on osutunud heaks täitematerjaliks ka toodetes, millega tagatakse põrandate ja seinte heliisolatsioon,“ kirjeldas ta erinevaid taaskasutuse võimalusi.

Rauno Mürk lisab, et kui 2022. aastal suutis Lindström taaskasutada vaid 14,4% oma teenistuse lõpetanud vaipadest, siis tänavu loodab ettevõte töödelda ümber juba kolmandiku elutsükli lõppu jõudnud vaipadest. „Senised edusammud ja kiired arengud tekstiilitootmise valdkonnas lubavad uskuda, et 2025. aastaks ei lähe ükski meie vaip enam põletamisele,“ avaldas Rauno Mürk lootust.

 

Innovatsioon vaibatootmises

 

Tema sõnul uurib ettevõte koos teaduspartneritega pidevalt võimalusi kasutada vaipade tootmiseks uue koostisega materjale, mis on keskkonnasõbralikumad ning mida on lihtsam ümber töödelda.

„Oleme jõudnud keskkonnasäästlike vaibakollektsioonide osas juba esimese verstapostini – kõik Lindströmi disainvaibad on valmistatud 100% taaskasutatud lõngast. Nüüd on järgmine ülesanne muuta jätkusuutlikumaks ka tavavaibad. Meie vaibaeksperdid unistavad aga lahendusest, mis võimaldaks kasutada vanade vaipade lõnga ja kummi uute vaipade tootmiseks. Usun, et see lahendus ei lase end enam kaua oodata,“ sõnas Lindströmi juht.