Päikeseenergia toodang jõudis eelmisel aastal 1005 gigavatt-tunnini, kasvades varasema aastaga võrreldes poole võrra. Kuue aastaga on päikeseenergia toodang suurenenud lausa 77-korda. KC Energy tegevjuht Mihkel Loorits analüüsib, kui kaugel on Eesti eesmärgist katta kogu aastane elektritarbimine taastuvate allikatega.

  • Energeetika
  • 18. veebruar 2025
  • Foto: Detsembris valmis Pihlaka päikesepargi esimene etapp, mil lülitati töösse 7,5 megavatti tootmisvõimsust / Pressifoto

“Kuigi 2024. aastal jõudis päikeseenergia areng 1000 gigavatt-tunnise toodangu näitel olulise verstapostini. Eriti silmapaistvaks teeb tähiseni jõudmise asjaolu, et 2018. aastal oli päikeseenergia toodang vaid 13 gigavatt-tundi. See tähendab, et kuue aastaga on toimunud tohutu areng, mis on tinginud 77-kordse toodangu kasvu. Ulatuslikust päikeseenergia arengust lõikavad tarbijad kasu juba täna – Eleringi andmetel oli mullu päikeselistel tundidel börsihind 26 protsendi võrra madalam kui aasta keskmine börsihind,” ütles Loorits.

Eleringi andmetest selgus, et mullu kasvas päikeseenergia toodang poole võrra – kui 2023. aastal toodeti päikeseenergia 693 gigavatt-tundi, siis eelmisel aastal kerkis toodang 1005 gigavatt-tunnini. Kokku moodustas päikeseenergia ligi viiendiku Eestis toodetud elektrist.

Riiklik eesmärk on 2030. aastaks kogu aastane tarbimine taastuvelektriga katta. Loorits nentis, et selle tähiseni on veel pikk tee minna, kuivõrd möödunud aastal moodustas taastuvelekter 39 protsenti kogutarbimisest. 

“Üksnes Eleringi menetluses olevate maismaaliste taastuvenergia liitumisvõimsuste väljaehitamisega on võimalik täielikult roheenergiale üle minna 2030. aastaks. Suudaksime ära katta ligi 120 protsenti Eesti aastasest tarbimisest. Selle aasta lõpus saab tänu sagedusturgude arengule ja taskukohasemale hinnale hoo sisse ka akude areng, mille abil tagame üleriiklikult hinnastabiilsuse, varustuskindluse, toodangu ekspordi ja taskukohasema taastuvenergia hinna tarbijatele,” märkis ta.

Loorits lisas, et alanud aastal suurendab ka KC Energy olulisel määral oma tootmisvõimsusi. Kui aasta lõpu seisuga oli KC Energy-l tootmisvõimsuseid 83 megavati jagu, siis juba tänavu augustis muutub ettevõtte panus Eesti taastuvenergia arengusse oluliselt suuremaks, sest Anija vallas valmib üks Eesti suurimaid päikeseparke – Pihlaka, mille tootmisvõimsus on 45 megavatti. Mullu tootis KC Energy 74,2 gigavatt-tundi päikeseenergiat, mis moodustas 7,4 protsenti Eesti aastasest päikeseenergia toodangust.