Veebruari lõpus esitleb TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia pärimusmuusika üliõpilane Mari Tammar oma hiljuti ilmunud esikraamatut „Sõna Raamat. Vaimuilmast nüüd ja muiste.“
Veebruari lõpus esitleb TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia pärimusmuusika üliõpilane Mari Tammar oma hiljuti ilmunud esikraamatut „Sõna Raamat. Vaimuilmast nüüd ja muiste.“
- Bioneeri uudised
- 6. veebruar 2013
Kirjastuses Tänapäev ilmunud raamat räägib sõna jõust ja meie esivanemate usust sellesse. Tähelepanu juhitakse asjaolule, et see jõud ei ole tänapäeval kuhugi kadunud, vaid eksisteerib meie kõigi jaoks käeulatuse kaugusel. Raamatusse on kogutud valik regilaulutekste ning rahvaste loitse ja palveid, mis aitavad avardada sisemist silma ja ühendavad meid universumi harmoonilise tervikuga. Tegemist on uudse lähenemisega meie esivanemate suulisele pärandile.
„Regilaul on ukseks iseenda ja maailma ürgolemuse juurde, me ise aga sillaks möödunud aegade ja tänase päeva vahel,” ütleb Tammar. „Idamaiste ja nüüdisõpetuste tuum on ka meie esivanemate varasalves olemas: voolab meie vereringes, valmis meid juhatama ja inspireerima.”
Raamatu keel on lihtne, avatud ja nooruslik. Autor ei pretendeeri teaduslikule ega teemat ammendavale käsitlusele. Tema eesmärk on tutvustada meie esivanemate maagilist ilma ja julgustada igaüht seda ise edasi otsima. „On olemas selline maailm, kus kohtuvad väga vana ja väga uus. Seal küpsetatakse leiba, mille sisse segatakse väekad sõnad, tervitatakse päikest ja räägitakse puudega. Seal kohatakse oma hingesugulasi ja loetakse sängi serval, lehma lüpstes või pühal allikal palveid. Seal heliseb Maaema ja kumiseb Taevaisa, lööb trummi šamaan ja õitseb tarkusepuu. See on aegruumide piirimaa, mida püüdsin raamatusse tabada.“ Kaante vahel on ka Tammari enda päevikukatkeid, loodud muinasjutte ja palvetekste. „Kuna me ise oleme sillaks möödunud aegade ja tänase päeva vahel, on esivanemate pärandi hoidmiseks vaja esmajärgus õppida jutustama lugusid. Kannab ju keel edasi kõige sügavamat osa meie esivanemate maailmanägemisest.“
Mari Tammar on varasemalt kirjutanud pärimusmuusika-teemalisi kaastöid erinevatele väljaannetele, korraldanud kaheksa aastat pärimusmuusikasündmust Tule-Tee, kureerinud pärimusõhtuid ning kirjutanud stsenaariumeid 2010. aasta Rapla maakonna laulu-ja tantsupeole ning 2012. aasta Viljandi Pärimusmuusikafestivali avamisele.
Esitlustel loeb tekste TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia näitlejatudeng Silver Kaljula, musitseerivad pärimusmuusik Jalmar Vabarna ja Rapla Vesiroosi Gümnaasiumi õpilased. Esitlused toimuvad 27.02 Viljandi Pärimusmuusika Keskuses, 28.02 Rapla Kultuurikeskuses ja 11.03 Tallinnas raamatukogus KAPSAD (Uus Maailm, Koidu 84). Kõik esitlused algavad kell 19.00. Sissepääs prii.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta