2.–3. oktoobril toimuv Pärimusmuusika Lõikuspidu keskendub sel aastal kodumaistele artistidele, pakkudes vaatamiseks - kuulamiseks noori ja värskeid kooslusi, hästi sissetöötanud bände aga ka eriprojekte ja plaadiesitlusi. 3. oktoobril jagatakse kätte ihaldusväärseimad pärimusmuusika auhinnad Etnokulbid rahvale aasta jooksul kõige rohkem korda läinud muusikutele, -lugudele ja -plaatidele.
- Bioneeri uudised
- 8. september 2020
- Foto: https://pixabay.com/photos/concert-crowd-silhouette-3084876/
Mari Kalkun toob Viljandisse “Õunaaia albumi” näol värskeimat loomingut, mis on inspireeritud tänavusest ebatavalisest kevadest. Mari ja klaver moodustavad kontserdil helge duo ja esitlusele tulevad õunapuude õitsemisest sündinud laulud uuelt lühiplaadilt. Sekka kuuleb ka Kalkuni varasemaid parimaid palasid esituses koos löökpillivirtuoos Aleksandra Krementskiga.
Folktroonika, trip-hopi ja maailmamuusikaga mängiv Tintura ning muusik Arno Tamme ühise toimetamise tulemusel ilmub 1. oktoobril album “Kaugel üksi võõra rahva hulgas" mida 2. oktoobril Viljandis Lõikuspeol esmakordselt esitletakse. Albumil kõlab üheksa siberi-eestlastelt kogutud rahvalaulu, milles kangastub selle rahvakillu argielu, mõttemaailm ning ajalugu.
Album koondab lood, mis on kodumaalt kaasa võetud, lood, mis on võõrsil aidanud oma kodu meeles pidada, lood, mis on nende lugude taga, ja lood, mis vaatamata kõigele on ellu jäänud ning nüüd ringiga tagasi kodumaale jõudnud - see teeb kokku ühe võimsa loo, mis väärib jutustamist ja mäletamist. Tintura liikme Karoliina Kreintaali sõnul pidi plaat ilmuma algselt kevadel ja vaid digitaalselt.
“Maikuus oli meile endile ekraanidest ja Internetist juba üleküllus, nii võtsime asja plaanitust veel põhjalikumalt ette ja otsustasime plaadi üllitada ka füüsilisel kujul, kus ka plaadiümbris mängib tänu 1990ndatel siberi eesti külades tehtud fotodele ning kogutud mälestustekatkele olulist rolli. On lahe, et just sügisel ja Lõikuspeo publikule Viljandis saame albumit esmakordselt esitleda,” räägib Kreintaal.
Tänavuse sügispeo kavasse mahub ka üks täiesti uus eriprojekt “Originaalist parem?!”, kus viis pärimusmuusikute kooslust peavad esitama uusversioone üksteise lugudest. Nii on lavalaudadel oodata kirevat, lõbusat ja vaheldusrikast kontserti, kus püütakse leida vastust vaid ühele küsimusele: kas parem on uusversioon või originaal? Eriprojektis osalevad Juhan Uppin, Curly Strings, Kukerpillid, Duo Ruut ja Tintura.
Programmijuhi Tarmo Noormaa sõnul keskendub tänavune Lõikuspidu pärimusmuusika ehedale ja intiimsemale küljele. "Nagu ikka pakub Lõikuspidu üllatavaid kohtumisi, kordumatuid muusikaprojekte ning palju head ja ehedat pillimängu," räägib Noormaa.
“Fookusesse tõstame tänavu Eesti ETNO noored, kes juba suvisel Pärimusal oma lõppematu energiaga kõiki nakatasid. Nii võib seekord kuulda neid Aidas siin ja seal, küll kontserte andmas, mõnes nurgas jämmimas või saalides tantsu keerutamas,” ütleb Noormaa.
Kahepäevase sügisfestivali kavasse mahuvad veel lugusid jutustav duo Piret Päär ja Kulno Malva, peamiselt tantsuklubides levinud repertuaari esitav klaveri ja bandžo duo Kaisa Kuslapuu ja Karl Laanekask, pöörane ja energiline proge-rebel folkbänd Black Bread Gone Mad, Ants Tammiku ja Joosep Matjuse loodud visuaalidega oma muusika ühendanud Rüüt ning igale tantsupeole palavalt oodatud kooslus Suits ja Kool.
Traditsiooniline Pärimusmuusika Lõikuspidu on kesksügisene väikefestival, kus saavad kokku säravad pärimusartistid, hinge läinud lugude, plaatide autorid ning rõhk on pärimusmuusika ehedal poolel. Lõikuspeost on saanud pärimusmuusikute igasügisene kohtumispaik, kus lisaks suurepärastele kontsertidele, öösse kanduvatele jämmidele ja tantsudele vaadatakse tagasi möödunud suvele ning tehakse plaane uueks. Lõikuspidu toimub tänavu 18. korda.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta