Pärnus jõe äärde endisesse tööstuspiirkonda uut jätkusuutlikku nutilinnaku arendamist planeeriv Clever Cities kaasas ettevõtte nõukogusse Silicon Valleys karjääri teinud ja maailma 100 parima tehnoloogiajuhi hulka valitud Jonathan Reichentali.

Clever Cities Groupi kaasasutaja ja tegevjuhi Thomas Abrahami sõnul on arendaja planeerimas Pärnusse majanduslikult ja sotsiaalselt jätkusuutlikku linnakut, mis toimiks omalaadse ökosüsteemina. Mul on väga hea meel, et meie nõukoguga liitus rahvusvaheliselt tunnustatud nutikate linnade ekspert dr. Reichental,” sõnas Abraham. 

Pärnu nutilinnaku elu hakkab vedama arvutimängude tootmine. Linnakusse kolivad vastavad ettevõtted, arvutimängude arendajate koolituskeskus, elamud linnakus tegutsevatele inimestele ning neid teenindav infrastruktuur.

Pärnus tegutseva mänguarendusettevõtte Gamecani asutaja ja Clever Cities Groupi juhatuse liikme Marten Palu sõnul on mängutööstuses kõige suurem väljakutse heade töötajate leidmine ja hoidmine. “Selline ökosüsteem, kus me saame talente välja koolitada ja pakkuda neile seejärel sobivas elukeskkonnas kõrgepalgalisi töökohti, oleks väga kasulik nii Pärnule kui ka kogu Eestile. Meie lähiriikides Soomes ja Rootsis on juba maailma mastaabis tipptasemel mängutööstus, mis ka keerulistel aegadel on oma käivet ja kasumit kasvatanud ning kuhu kogu aeg oodatakse uusi tublisid tegijaid,” kirjeldas ta konkurentsiolukorda. 

“Eesti projekti vastu tunnevad juba praegu huvi mängumaailma suurtegijad, kes oleksid valmis Eestisse oma tegevusi laiendama. Mängutööstus on kiiresti arenev majandusharu ja Eestil oleks võimalik sellise projektiga olla osa 300 miljardi eurosest kõrgtehnoloogilisest tööstusharust,” rääkis Palu.

Reichentali sõnul jõudis ta Eesti projektini Clever Cities Groupi asutaja ja tegevjuhi Thomas Abrahami kaudu, kelle kirjeldus loodavast ökosüsteemist tekitas temas kohe huvi. “Olen alati avatud koostööle elukeskkonna uuendajatega, kes teevad seda kaasaegselt, nutikalt ja nõnda, et kõikide inimeste elukvaliteet paraneb. Mulle avaldas muljet Clever Citiese juhtkonna visioon teha seda esimesena just Eestis, kus tingimused tunduvad olevat selleks ideaalsed,” lisas ta.

Jonathan Reichental oli aastatel 2011-2018 California Palo Alto linna IT-juht (CIO) ning äri- ja tehnoloogianõustamisettevõtte Human Future asutaja. Lisaks töötab Reichental San Fransisco ülikoolis dotsendina, on avaldanud mitmeid raamatuid linnainnovatsiooni ja tarkade linnade teemal.

Projekti eesmärk on rajada Pärnusse kuni 14 000 ruutmeetrit äripindu, mänguarendajate koolituskeskus, kortereid, park ning korrastada jõeäärne ala vaba aja veetmiseks. Nutilinnaku ehitamisel eelistatakse kasutada puitu ja katsetada vesinikutehnoloogiat. Puidutööstuse taustaga ettevõtjalt saadud projekti idukapitali kasutatakse projekti laiendamiseks, töötajate palkamiseks ning edasise rahastuse tagamiseks, milleks käivad läbirääkimised võimalike investoritega. Abrahami sõnul on projekt saanud investoritelt juba 14 miljonit eurot, väljavaatega koguda kokku 25 miljonit eurot.

Linnaku planeerimiseks korraldas Clever Cities juunis töötoa, kus osales 27 noort arhitekti seitsmest riigist, et luua uuele linnaosale visioon, mis on aluseks avaliku arhitektuurivõistluse lähteülesandele. 

Konkursi võitsid Eesti Kunstiakadeemia ja Soome Aalto ülikooli lõpetanud noorte arhitektide kavand “Clever Cities Connect”, mille fookus oli uue linnaku ala ühedamisel Pärnuga nii majanduslikult, kultuuriliselt kui sotsiaalselt. Näiteks plaanitakse linnaosa elujõulisuse huvides luua taskukohased elamispinnad politseinikele, õpetajatele ja haiglaõdedele. 


"See projekt on "City as a Service" arendus," ütles Abraham. "See ei ole tüüpiline kinnisvaraarendus, vaid kogu tulu tuleb teenustest, nagu andmekeskuste, büroopindade, eluruumide jmt rendist."

Clever Cities Group asutasid 2023. aastal Pärnu mänguarendusettevõtte Gamecan asutaja ja juht Marten Palu ning rahvusvahelise kogemusega ettevõtjad Thomas Abraham ja Wanis Burweila. 

Thomas Abraham on rahvusvahelise kogemusega ettevõtja, kes ehitas ja müüs 2003. aastal Dubai Internet Citys IP-VPN-põhise tarkvaraettevõtte. Seejärel rajas ta telekomimaksete ettevõtte, mis kasvas kahe töötajaga ettevõttest 400 töötajaga ettevõtteks, mis tegutses Hispaanias, Panamas, Columbias, Indias, Costa Ricas ja mujal maailmas. Tema side Eestiga pärineb aastast 2009, mil ta kohtus Amsterdamis oma praeguse eestlannast abikaasaga. Alates 2018. aastast elab Thomas Abraham perega Pärnus. Tema juhitud ettevõte Paytronic Network on võitnud Red Herring 100 Asia auhinna.

Marten Palu on videomänge tootva ettevõtte Gamecan asutaja ja omanik ning Clever Cities Groupi kaasasutaja ja omanik. Lisaks on ta asutanud Black and Brownie tantsukooli ning on Forwardspace’i koostöötamiskeskuse juhatuse liige. 2023. aastal valiti Palu Pärnu parimaks juhiks. 

Wanis M Burweila on pikaajalise kogemusega ettevõtja eri valdkondades riskikapitalist kinnisvarani. Ta on varajane investor Gamecanis ning tal on huvi mänguarendusvaldkonda Pärnus veelgi laiendada.

Jonathan Reichental on tehnoloogia- ja ärijuht, kes on teinud karjääri nii era- kui avalikus sektoris. Ta on olnud tarkvaratehnoloogia vanemjuht ja tehnoloogiainnovatsiooni direktor ning töötanud IT-juhina (CIO) O'Reilly Medias ja Palo Alto linnas Californias. Reichental on nõustamis-, investeerimis- ja haridusettevõtte Human Future asutaja ning loob LinkedIn Learningu jaoks veebipõhiseid kursuseid. Ta on kirjutanud linnade tuleviku kohta kolm raamatut: Smart Cities for Dummies, Exploring Smart Cities Activity Book for Kids ja Exploring Cities Bedtime Rhymes. Tema viimaste raamatute hulka kuuluvad Data Governance for Dummies ja Cryptocurrency QuickStart Guide.