Selleks, et vähendada keskkonnakahjude ja inimõiguste rikkumiste riske, alustas Rimi sel sügisel kõikide omamärgitoodete puhul üleminekut jätkusuutlikult sertifitseeritud koostisosadele aastaks 2027.

Juba praegu kasutatakse Rimi omamärgitoodetes näiteks sertifitseeritud palmiõli, ent tulevikus rakendatakse rangemaid nõudeid ka paljude muude koostisosade suhtes, sealhulgas kohv, tee, kakao, kala ja mereannid ning puuvill. Muudatus puudutab kokku ligikaudu 300 Rimi omamärgitoodet.

Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats rõhutab, et nende üks eesmärke on edendada keskkonnateadlikkust ühiskonnas. “Elame kiiresti muutuvas maailmas, kus ettevõtetel lasub vastutus oma tarneahelate eest. Meile on tähtis, et meie tooted ei soodustaks metsade hävingut, kala ja mereandide ülepüüki ega inimkaubandust, sealhulgas lapstööjõu kasutamist," selgitab Bats.

Muudatused kõikides Rimi omatoodete koostisosades kehtestatakse ametlikult 2027. aastal, kuid üleminek algab samm-sammult juba varem. Kõik tooted, mis sisaldavad vähemalt 5% kohvi, teed või kakaod, 50% kala või koorikloomi (välja arvatud puljongid, toidulisandid ja loomatoit) ning 100% puuvilla, soja ja palmiõli, peavad olema jätkusuutlikult sertifitseeritud. Bats toob esile näiteks kohvikasvandused, kus osades kasvandustes puudub töötajatel isegi kaitsevarustus pestitsiidide eest.

"Kohviturg on äärmiselt konkurentsitihe ja hindade kõikumine tekitab tootjate seas ebakindlust. Meie tahame teha koostööd kasvandustega, millel on jätkusuutlikkuse märgis - see tähendab, et nad vastavad keskkonna- ja töötajate heaolu standarditele, kaasa arvatud õiglase palga tingimustele," lisab Bats.

Rimi Baltikumi tootearenduse ja kvaliteedi juhi Sanita Rupenheite sõnul on selle otsuse taga soov vähendada üleüldist keskkonnakahju, ressursside ületarbimist, inimõiguste rikkumist ja muid probleeme, millega ühiskond silmitsi seisab ning kus ettevõtted peavad võtma suurema vastutuse. “Tunnustatud sertifikaadid on viis riskide vähendamiseks kogu tarneahelas, sest seal on väga konkreetsed tingimused, millele need ettevõtted peavad vastama,” toonitab Rupenheite.

Hiljutine Norstati uuring näitab, et 45% Baltimaade elanikest peab toiduainete sertifikaate oluliseks, mis lisab kindlustunnet ka tarbijate ootuste osas. Jätkusuutlikult sertifitseeritud toorainet hakatakse kasutama Rimi Selection ja Rimi Smart toodetes.

Rimi kasutab tuntud jätkusuutlikkuse sertifikaate nagu Fairtrade, Rainfores Alliance, MSC ja ASC, millest kaks viimast vastutavad kestliku kala ja mereandide vastutustundliku püügi eest. Rimi on teadaolevalt ainuke kauplustekett Eestis, kes müüb nende märgistega kala ja muid mereande.