Põlva külje alla Rosmale teisele kogupere konverentsile “Head valikud hariduses. Terve laps” kogunes laupäeval suur hulk inimesi, kes päeva lõpuks sõnastasid meeldetuletuse kõigile lapsevanematele.

Konverentsipäeva ohjes hoidnud lavastaja Ain Mäeots luges lõpetuseks ette teesid, mis meenutavad kõigile lapsevanematele, et vanemaks olemine on inimese kõige tähtsam elutöö. „Ei leidu ühtki vanemat, kes kahetseks lapsega oldud aega. Küll aga on palju neid, kes kahetsevad tagantjärgi koos olemata aega. Laps vajab argielus raame, rütmi ja tasakaalu. See loob eeldused nii füüsiliselt, vaimselt kui hingeliselt terve lapse kasvamiseks,” seisab teise kogupere konverentsi lõppdokumendis. “Kõigil vanematel on piisavalt intuitsiooni ja oskusi lapse kasvamise toetamiseks. Selleks tuleb vaid võtta aega ja teha teadlikke valikuid, ületada mägesid ja orge, tundes rõõmu koos kasvamisest.”

Koos Rosma Haridusseltsiga ettevõtmise eestvedajaks olnud Põlva maavanem Priit Sibul ütles, et ehkki perekond on meie elus kõige olulisem kooslus, ei suuda me argitoimetustes seda alati meeles pidada. „Olulistele inimestele kipub ikka nappima häid sõnu ja piisavalt tähelepanu. Teist aastat peetud kogupere konverents on selles mõttes ainulaadne, sest siin jätkub tähelepanu ja tegevust kõigile pere liikmetele nii eraldi kui koos. Just nõnda, nagu toimib üks terve pere,“ lausus ta.

Sibula sõnul jõudis heade esinejate kaasabil osalejateni selge arusaamine, et terve lapse kasvatamisel on sõnadest olulisem tegu – vanemate ja vanavanemate vahetu olemasolu, toetus ning igapäevane eeskuju. „Läbi laste kasvame me ennekõike ise. Ent väärtused, mida endas kanname, moodustavad olulise osa meie laste kasvukeskkonnast. Me ei saa muuta lapsi, vaid iseennast. Lapsed on meie suurim inspiratsiooni allikas ja parim võimalus saada paremaks inimeseks,“ lisas ta.

Teise kogupere konverentsi „Head valikud hariduses“ eesmärk oli vaadata terve pilguga haridusmaastikul toimuvale ning kutsuda hariduses toimuvatele muutustele kaasa mõtlema ja tegutsema üha rohkem lapsevanemaid. Esinejatena astusid üles antroposoofiline arst Ülle Pechter, toitumisterapeut Annely Soots, Tallinna Ülikooli kasvatusteaduse osakonna juhataja Maria Tilk ja psühholoog Tõnu Ots, kooliealiste laste sportmänge juhendas Erki Nool. Teist aastat korraldatud ettevõtmise sooviks on teadvustada võimalusi, mis aitavad lastel kasvada õnnelikeks ja sotsiaalselt küpseteks isiksusteks. Mullu osales samuti 180 inimest, osavõtt on kõigile tasuta.

Johannese Koolis Rosmal peetud konverentsi ettekannetega samaaegselt käis vilgas tegevus ka waldorflasteaias Täheke: etendati lauateatrit, meisterdati ja mängiti. Konverentsirahvale pakuti tervislikku toitu, päevale pani punkti ansambel Zetod. Konverentsi korraldasid MTÜ Rosma Haridusselts koostöös Põlva maavalitsusega.

MTÜ Rosma Haridusselts ühendab Johannese Kooli Rosmal (põhikool) ja waldorflasteaeda Täheke. Mõlemad asuvad Põlva võrupoolse külje all Rosma külas Päkamäe kõrval. Koha vaimu on kujundanud siia 19. sajandil rajatud külakool, kus 1885. aastal sündinud Eesti kooliuuendaja Johannes Käis ning 1990. aastast tegutsev waldorfkool. Johannese Koolis Rosmal õpib 54 õpilast ja waldorflasteaias Täheke käib 26 last. Rosma Haridusselts on Kagu-Eesti piirkonnaülene haridusasutus, mis pakub valikuvõimalust hariduses kokku 14 omavalitsusest pärit peredele.

Teise kogupere konverentsi “Head valikud hariduses. Terve laps” lõppteesid

Vanemaks olemine on inimese kõige tähtsam elutöö. Ei leidu ühtki vanemat, kes kahetseks lapsega oldud aega. Küll aga on palju neid, kes kahetsevad tagantjärgi koos olemata aega. Laps vajab argielus raame, rütmi ja tasakaalu. See loob eeldused nii füüsiliselt, vaimselt kui hingeliselt terve lapse kasvamiseks. 

Lapsel on vanematele lihtsad soovid:

·         lase mul olla laps
·         ma armastan ja usaldan sind
·         ma vajan kasvamiseks sinu tuge
·         ole mulle autoriteet ja eeskuju, see teeb minu olemise turvaliseks
·         ma vajan otsustamisel  sind, sest üksi ma ei suuda suurt vastutust kanda
·         ma ei saa teada elu põhireegleid, kui sina mulle neid ei õpeta
·         palun kasvata mind – luba mul olla sinu laps ja kasvada koos sinuga

 

Laps ootab, et vanem:

·         teda ära kuulaks
·         võtaks tema jaoks aega
·         ei riidleks ega vihastaks
·         aitaks kodutööde tegemisel
·         loeks ja jutustaks lugusid
·         valmistaks ise head kodust toitu
·         annaks head-ööd-musi ja paneks teki peale
·         seaks piire, aitaks ja toetaks
·         looks ühiseid toredaid hetki
·         kasvataks teda iseseisvaks
·         võtaks teda sellisena nagu ta on

 

Terve laps vajab:

·         armastavat perekonda: ema, isa ja vanavanemaid
·         oma-kodu-tunnet
·         parimat kasvukeskkonda ja tervislikku toitu
·         igapäevast liikumist ja karastamist
·         usaldusväärseid sõpru
·         turvalist ühiskonda
·         inimestega suhtlemise aega

Kõigil vanematel on piisavalt intuitsiooni ja oskusi lapse kasvamise toetamiseks. Selleks tuleb vaid võtta aega ja teha teadlikke valikuid, ületada mägesid ja orge, tundes rõõmu koos kasvamisest.

Teisest kogupere konverentsist osavõtjad: 80 täiskasvanut, 85 last, 15 vabatahtlikku.