Tartu Keskkonnahariduse Keskuses on algamas Roy Strideri tee- ja filmiõhtute sari „Rännakud keskkonna ja inimkonna piirialadel”, mis kutsub vaatajaid kaasa mõtlema globaalsetel keskkonnateemadel. Igal filmiõhtul keskendutakse ühele konkreetsele piirkonnale või riigile, tutvustatakse sealsete inimeste eluolu, kohalikke loodusväärtusi, inimeste suhet loodusega, valitsevaid keskkonnaprobleeme ning vaadatakse piirkonnaga seotud filme.

  • Keskkonnaharidus
  • 8. jaanuar 2013
  • Foto: https://pixabay.com/photos/sony-lens-walimex-camera-1455032/

Õhtuid juhib maailmarändur, kirjanik ning mitmete populaarsete reisiraamatute autor Roy Strider, kes on elanud ja rännanud Nepalis, Indias, Tiibetis, Sikkimis, Mehhikos ja Mongoolias. Filmiõhtute formaati kuulub filmile eelnev teemakohane loeng ning filmijärgne ühine arutelu koos küsimuste-vastuste osaga. Suure reisikogemuse, rohelise maailmavaate ning laia silmaringiga Roy Strideri ettekandeid ilmestavad tema lood isiklikest reisikogemustest ja –mälestustest. Iga filmiõhtul pakutakse ka kõnealuse piirkonnaga seotud erilist teed.

„Sari püüab tutvustada ja vastuseid leida teravatele küsimustele planeedi ja selle asukate jätkusuutlikkusest ning otsida selgust hapra looduse, ühise elukeskkonna ja pidurdamatu inimsoo omavahelistes suhetes,” märgib Strider. Filmide fookus on suunatud enamjaolt kolmandasse maailma - Aasiasse, Kesk-ja Lõuna-Ameerikasse, Lähis-Itta, Aafrikasse. Käsitletavad teemad hõlmavad näiteks looduse mitmekesisuse säilitamist, kliimamuutustega kaasnevaid ohte, loodusvarade säästlikku kasutamist ning jätkusuutliku inimarengu põhimõtteid.

Esimene filmiõhtu leiab aset juba sel nädalal, 10. jaanuaril kell 18.00 Tartu Keskkonnahariduse Keskuses aadressil Kompanii 10. Näitamisele tuleb 2009. aastal Mehhikos valminud film „Aja süda” („Corazón del tiempo”), mis käsitleb maia indiaanlastest zapatistide võitlust üleilmastuva kapitalismi ja Mehhiko keskvõimu vastu. Filmil on eestikeelsed subtiitrid.

Roy Strider, kes on ka ise zapatistide kommuunkülades elanud, teeb sissejuhatuse filmile ning keedab ja pakub traditsioonilist maia indiaanlaste teed.

Tee- ja filmiõhtutel osalemine on tasuta. Sarja toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.