Ruukki Products AS sõlmis elektrilepingu, mille alusel töötavad Ruukki Pärnu tehased nüüd sajaprotsendiliselt taastuvatest allikatest pärit elektrienergial.
- Energeetika
- 27. veebruar 2022
- Foto: Ruuki Pärnu tehased / Pärnu
Ruukki Balti riikide üksuse juhi Kristjan Keerti sõnul on tehastes täielikult taastuvatest allikatest pärit elektrienergia kasutamine üks osa Ruukki jätkusuutlikkuse poliitikast. „Kõige enam saame jätkusuutlikkuse tagamisel ära teha süsinikuheitmete vallas ning seda nii oma tootevaliku kui ka tehaste ja kontorite tegevuse kaudu. Rohelise energia eelistamine on üks lihtsamaid valikuid, mida saame teha teel säästvama eluviisi saavutamiseks.“
Ruukki sõlmis roheenergia lepingu 2021. aastal ja nüüd kasutavad Pärnu tehased Euroopas toodetud hüdroelektrit ning Pärnus biomassist toodetud soojust.
Keerti hinnangul on taastuvenergia eelistamine tavaelektrile olulisuselt võrreldav jäätmete taaskasutusse suunamisega selle asemel, et neid prügimäel ladustada. „Kuigi teras on maailmas niigi ainus katusekattematerjal, mis on 100% ulatuses ümbertöödeldav, plaanime astuda veel sammu edasi, liikudes süsinikuneutraalse tootmise suunas.“
Ruukki Construction on võtnud eesmärgiks vähendada 2026. aastaks oma süsiniku jalajälge 25% võrra. „See on võimalik vaid juhul kui tehased, sh seadmed on energiatõhusad ning kasutavad keskkonnasõbralikest allikatest pärinevat energiat. Meie eesmärk on muuta oma terasepõhised ehitusmaterjalid parimateks igas aspektis, ka keskkonnasäästlikkust silmas pidades. Roheenergia kasutamine on sel teekonnal vältimatu,“ selgitas Keert.
Ruukki tehased Pärnus kasutavad aastas ligikaudu 1350 MWh elektrit. Roheenergia puhul tähendab see, et tekitamata jääb umbes 1350 tonni CO2-heidet, mis kuluks sama hulga tavaelektrienergia tootmiseks. „See on umbes sama kogus heidet, mille tekitaks säästliku üheliitrise mootoriga EURO6 normile vastav sõiduauto, mis sõidab Pärnu-Tallinna otsa 90 000 korda. Sellise arvu sõite teeksid neli inimest, kes terve elu iga päev Tallinnast Pärnusse tööle ja tagasi sõidaksid. Vaid ühe aastaga säästab Ruukki Pärnus sama koguse CO2-heidet, mille need neli inimest tekitaksid 50 aastaga,“ näitlikustas Keert.
Ruukki jätkusuutlikkuse plaan näeb lisaks süsinikuneutraalsusele ette ka füüsiliste jäätmete vähendamist tootmise ajal. Lisaks võetakse toodete pakendamisel kasutusele säästlikumad materjalid ja optimeeritakse logistikat selliselt, et Ruukki oleks kliendile lähemal ning tooted toodetaks ja tarnitaks täpselt selleks ajaks, mil neid vaja läheb.
Ruukki jätkusuutlikkuse poliitika kohta saab lähemalt lugeda siit.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta