Ilma säilitusaineteta oleks kosmeetikatoodete (s.h. šampoonide) realiseerimisaeg maksimaalselt mõne kuu pikkune ja selle ajaga tooteid turustada ning ka ära kasutada on tihtilugu võimatu. Kuni tarbijad ei hoia oma kosmeetikatooteid külmkapis, kasutavad kosmeetikakompaniid säilitusaineid edasi. 

  • Soovitame võimalusel vältida allajoonitud aineid.
  • Teiste nimetatud ainete suhtes tasub olla ettevaatlik.

Alcohol (alkohol, etanool) -  liigse koguse korral kuivatab nahka ja juukseid.  Seos vähiga esineb alkoholi joomise korral, šampoonis alkohol sellist mõju ei oma. Lahusti ja säilitusaine.

Benzyl Alcohol (bensüülalkohol) - jasmiini, hüatsindi ja teiste taimede koostisaine. Sünteetiliselt saadakse seda petrooliumist või kivisöetõrvast. Aine võimalikud mõjud on oksendamine, kõhulahtisus, silmade ja naha ärritus, neurotoksilisus. Lahusti, säilitusaine, denatureeriv aine. Kuulub 26 allergeense lõhnaaine hulka, mida peab EL-s pakendile märkima. Seda ainet ei tohi asendada sõnadega „aroma“, „parfume“ või „fragrance“.

Benzyl Benzoate (naatriumbensoaat, E211) - Võib tekitada peavalu ja migreeni ning maoärritust. Arvatakse, et tõstab atoopilisse dermatiiti haigestuvatel lastel sümptomite ägenemist. Aspiriinile ülitundlikud võivad reageerida bentsoaatidele. Säilitusaine, lahusti, lõhnaaine. Kuulub 26 allergeense lõhnaaine hulka, mida peab EL-s pakendile märkima. Seda ainet ei tohi asendada sõnadega „aroma“, „parfume“ või „fragrance“. Aine esinemine peab olema märgitud etiketi loetellu, kui selle sisaldus ületab: 0,001% mittemahapestavates kosmeetikatoodetes ja 0,01% mahapestavates kosmeetikatoodetes.

Cetrimonium Chloride (QUATS ühend) (tsetrimooniumkloriid) - kõik QUATSid võivad olla toksilised sõltuvalt doosist, võivad põhjustada silmade ja limaskestade ärritus, raske ülitundlikkus ja  anafülaktiline šokk esinevad harva. Säilitusaine. 

Disodium EDTA (etüleendiamiintetraäädikhape) – ainult väga suured kogused võivad põhjustada kahjulikku mõju, kokkupuute ulatus šampoonide puhul ei küüni kunagi selleni. Suurtes kogustes võib soodustada astma teket, ärritada limaskestasid, põhjustada neerukahjustust. Kelaativ aine, viskoossust reguleeriv aine, säilitusaine. 

Methylchloroisothiazolinone (5-kloro-2-metüül-2H-isotiasool-3-oon) kahjulik mõju on tõestatud. Põhjustab allergilisi reaktsioone ja nahapõletikku. Seostatakse mutageensusega. On kantud Canada HotlistiSäilitusaine.

Methylisothiazolinone (2-metüül-2H-isotiasool-3-oon) - kahjulik mõju on tõestatud. Põhjustab allergilisi reaktsioone ja nahapõletikku. Seostatakse mutageensusega. On kantud Canada HotlistiSäilitusaine.

Phenoxyethanol (2-fenoksüetanool) - ülitundlikel inimestel võivad esineda nõrgad nahalööbed. Kontsentreeritud lahus võib põhjustada peavalu, iiveldust ja neerupuudulikkust. Pikaajalise kokkupuute korral ärritav, neurotoksiline, allergeenne mõju. Säilitusaine. 

Potassium Sorbate (kaaliumsorbaat) - võib põhjustada allergilisi reaktsioone ja nahaärritust. Aspiriini suhtes allergilised inimesed peaksid seda vältima. Säilitusaine. 

Salicylic Acid (salitsüülhape) - allergilised reaktsioonid ja nahapõletik, teratogenne. Aspiriini suhtes allergilised inimesed peaksid seda vältima. On kantud Canada HotlistiSäilitusaine, keratolüüt.

Sodium Chloride (naatriumkloriid, keedusool) - ainult väga suured kogused võivad põhjustada kahjulikku mõju, kokkupuute ulatus šampoonide puhul ei küüni kunagi selleni. Suurtes kogustes võib olla ärritav ja söövitav nahale, nahalööve, kuiv nahk, teratogeenne. Viskoossust reguleeriv aine, mahuaine, säilitusaine.

Sodium Hydroxymethyl Glycinate (naatrium-N-(hüdroksümetüül)glütsinaat) - võib põhjustada allergilisi reaktsioone ja nahaärritust. Võib eraldada formaldehüüdi, mis on tugev allergeen ja Rahvusvahelise vähiuuringute agentuuri hinnangul ka kantserogeen. Säilitusaine.

Sorbic Acid (sorbiinhape sorbhape, hHeksa-2,4-dieenhape ) - võib põhjustada allergilisi reaktsioone ja nahaärritust. Säilitusaine. 


Kasutatud mõisted

DENATURANT - Annab kosmeetikavahendile ebameeldiva maitse. Enamasti lisatakse etüülalkoholi sisaldavatele kosmeetikavahenditele.

KELAATIVAINE - Moodustab metallüoonidega reageerides komplekse, mis muudavad kosmeetikavahendite stabiilsust ja/või välimust.

KERATOLÜÜT - Aitab eemaldada stratum corneum'i (sarvkihi) surnud rakkusid.

LAHUSTI - Lahustab aineid.

MAHUAINE - Vähendab kosmeetikavahendi puistetihedust.

SÄILITUSAINE - Eeskätt pidurdab kosmeetikavahendis mikroorganismide arengut. Säilitusained leiab EL kosmeetikavahendite direktiivi VI lisast.

VISKOOSSUST REGULEERIV AINE - Suurendab või vähendab kosmeetikavahendi viskoossust.


Kasutatud kirjandus

Balti Keskkonnafoorumi ohtlike ainete tabel http://www.bioneer.ee/tegutse/ohtlikud_ained_tarbetoodetes/aid-15893/Kuidas-valida-%C5%A1ampoone-ja-du%C5%A1igeele-

Bill Statham „Vaata oma ostukorvi“, Kirjastus Sinisukk, 2009

Rahvusvahelisest kosmeetikaandmebaasist „Skin Deep“ http://www.ewg.org/skindeep/.