21.-23. juuli toimub Ruhnu saarel esimene viiulifestival, mis on pühendatud Ruhnu saarele, sealt pärit viiuldajatele ning saare ainulaadse loo jutustamisele. Kolm päeva kestev pidu toob fookusesse viiulimuusika, kuid peale selle pakuvad korraldajad ka põnevat kõrvalprogrammi, kus on esindatud Ülo ja Heilika Pikkovi kureeritud lühifilmiprogramm, keraamika maapõletuse õpituba Lauri Kiluski juhendamisel, hülgeseminar ja metsamatk, kulinaarsed elamused ja nii mõndagi muud. Festivali õhtuid täidavad jämmid ja peoõhtud festivali klubis. 

I Ruhnu viiulifestival on välja kasvanud suviti saarele elevust toonud ning oodatuimaks kultuurisündmuseks kasvanud Ruhnu viiulilaagrist, mis tänavu algab kolmapäeval, 19. juulil ning kestab 26. juulini. Sel aastal tähistab nädal aega kestev ning igal aastal saarele 40 viiuldajat ja muusikut kokku toov viiulilaager kümnendat tegutsemisaastat. Viiuldajate hulgas on laager hinnatud kõrgetasemeliste välismaiste õpetajate ja artistide osaluse poolest õppetöös ja laagri kontsertidel. 

Laagri eestvedaja ja I viiulifestivali üks korraldajatest Karoliina Kreintaal räägib, et kuigi sündmus kannab viiulifestivali nime, on Ruhnu oodatud ka kõik need, kes oskavad lugu pidada suurepärasest atmosfäärist, väga heast toidust ja mõnusast suvisest saareelust. Ei tea ühtegi teist festivali, kus saaks nautida “Varbad vees” kontserti, võtta osa hülgeseminarist ning tunda end hästi hommikusel virgutusvedelemisel,” räägib Kreintaal ning lisab, et sündmuse programm on saanud täpselt seesugune, nagu korraldama hakates plaaniti

„Otsustasime, et kutsume Ruhnu tagasi varasemalt erinevatel aastatel laagris juhendanud muusikud. Nii on meie festivali kolmepäevases kavas kokku saanud tõeliselt rahvusvaheline muusikute sats, kellest on saanud meie head sõbrad. Näiteks astuvad festivalil lavale prantsuse-ungari viiuldaja Baltazar Montanaro, iiri muusika tõeline vanameister Breanndán Ó Beaglaoích, pulmamuusikud Maria Stępień, Marcin Lorenz ja Maciej Filipczuk Poolast, pillivirtuoosid Marcelo Politano ja Luiz Black Brasiiliast, vanamuusika pillide lauto ja oudimängija Efrén López Hispaaniast ja viiulivirtuoos Michalis Kouloumis Küproselt ja mitmed teised,“ loetleb Kreintaal. 

Ruhnu viiulilaager ning Ruhnu viiulifestival on pühendatud Ruhnu saarele, selle saare ajaloole, lugudele ning pärimusmuusikale, mida läbi aegade saarel elanud ja sealt läbisõitnud muusikud mänginud on. Nii viiulilaagri kui -festivali peakorraldajad on pärimusmuusikud Karoliina Kreintaal, Lee Taul, Sänni Noormets ning Kairi Leivo. Lisaks on nii ettevalmistavatesse kui ka mitmetesse teistesse tegevustesse kaasatud Ruhnu saare kohalikke elanikke. Piiratud kogus festivali pääsmeid on müügil Fienta keskkonnas.