Eesti Loomakaitse Selts (ELS) korraldas sel aastal juba üheteistkümnendat korda Eestis rahvusvaheliselt tähistatud ülemaailmse loomade päeva raames aasta loomasõbralikuma ja- vaenulikuma avaliku teo valimise.

4. oktoobril alguse saanud ja eilseni, 18, oktoobrini kestnud internetihääletuse teel valis rahvas 2011. aasta kõige loomasõbralikumaks avalikuks teoks lemmikloomatoidu tootja Nestlé Purina poolt tehtud 25 tonni loomatoidu suurannetuse Varjupaikade MTÜle.

2011. aasta jaanuari keskel sõlmisid Varjupaikade MTÜ ja Nestlé Purina koostööleppe, mille raames tagab Nestlé Purina Varjupaikade MTÜle ligikaudu kaks kolmandikku viie varjupaiga loomatoiduvajadusest. Toetus ei ole ühekordne, vaid jaguneb aasta peale vastavalt Pärnu, Viljandi, Valga, Võru ja Virumaa varjupaikades peavarju leidvate loomade arvule ning vajadustele. Varjupaikade MTÜ varjupaikades on käesoleval aastal leidnud peavarju juba üle 520 koera ja üle 1500 kassi.

Eesti Loomakaitse Selts tunnustab aasta loomasõbralikuma avaliku teo tegijat aukirjaga.


Kõige loomavaenulikumaks avalikuks teoks pidas rahvas sellel aastal Viljandimaal Ivo Veinikivi poolt puuris peetud noore koera surmajuhtumit. 1. septembri õhtul saabus ELSile teade, et Ivo Veinikivi hoiab oma korteris kahte koera ja kahte kutsikat näljas. Kööginurgas, akna all puuris peetud kaheaastane isane koer oli leidmise hetkel juba surnud, eeldatavalt nälga ja vedelikupuudusesse. Samas korteris olnud emane koer koos kutsikatega oli aga nii nõrk, et ei jaksanud enam jalul seista. Viimased suudeti tänu leidja kiirele sekkumisele päästa. Politsei alustas juhtunu kohta kriminaalmenetlust karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb looma suhtes lubamatu teo toimepanemist julmal viisil. Tänaseks on Lõuna Politseiprefektuur teinud otsuse juhtunu osas menetlus lõpetada ning põhjenduseks on toodud asjaolu, et eeluurimisega kogutud materjalide põhjal ei ole võimalik üheselt tõendada, et koera surma põhjustas toiduta ja veeta olemine. ELS on esitanud taotluse saada prefektuurilt täpsemaid põhjendusi menetluse lõpetamise osas. Pärast täiendatud otsusega tutvumist otsustab ELS, kas menetluse lõpetamise määrus kaevata edasi.


2010. aastal valiti kõige loomasõbralikumaks avalikuks teoks Soome organisatsiooni Pelastetaan Koiraat RY tegevuse, mille toel on kodu leidnud mitu tuhat Eesti koera ja kassi. Kõige loomavaenulikumaks avalikuks teoks valiti Pärnu elanike Indrek ja Marge Arumäe koera ja tema kutsikate hooletusse jätmine, mille tagajärel kutsikad hukkusid ja koeraema oli väga tugevas alakaalus, lihased olid kõhetunud ning vaglad olid looma naha veristanud.