Kõigil TÜ botaanikaaias kasvavatel taimedel ei ole eestikeelseid nimesid. Septembris kahe nädala jooksul, 13. – 27. septembrini, saavad kõik huvilised neile ise nimesid pakkuda. Nimede kogumine on TÜ botaanikaaia eksperiment, mis lõpeb Teadlaste Ööl 27. septembri õhtul.
- Keskkonnaharidus
- 16. september 2019
- Foto: Taimed botaanikaaias. Janek jõgisaar, Bioneer.ee
„Valisime välja kümmekond sellist liiki ja ootame külastajatelt huvitavaid nimeettepanekuid. Lõpliku valiku teeb ettepanekute seast botaanilise terminoloogia komisjon oma esimesel sügistalvisel koosolekul. Pühendame oma eksperimendi eesti keele aastale,“ rääkis botaanik Kersti Tambets. Põhjalik eelinfo, millega tasub enne nimede pakkumist tutvuda on leitav Tartu Ülikooli botaanikaaia kodulehel hiljemalt alates 12. septembrist (www.botaanikaaed.ut.ee)
„Sealt leiate väikese ülevaate eestikeelsete taimenimede moodustamise reeglitest ja mõned viited selleteemalistele artiklitele. Samuti on saadaval nime vajavate liikide nimekiri, nende lühiiseloomustused ja veel mõned andmed, mida võib nime nuputamisel tarvis minna. Loomulikult võib ka ise lisainfot otsida. Ristimiseks pakume liike, millele on tarvis välja mõelda mõlemad nime komponendid, aga ka selliseid, millel eestikeelne perekonnanimi juba olemas ja puudub vaid liigiepiteet,“ lisas Tambets.
Ladinakeelne ehk teaduslik taimenimi on rootsi teadlase Carl von Linnè poolt 1753. aastal kasutusele võetud süsteemi alusel kaheosaline, koosneb perekonnanimest ja lisandsõnast ehk epiteedist. Eestikeelne taimenimi koosneb samuti kahest sõnast, aga perekonnanimi asub tagapool lisandsõna.
Ettepanekud tuleks tuua Tartu Ülikooli botaanikaaeda ise kohale (Lai 38, Tartu. Iga päev kl 10 – 17, 27. septembri õhtul kl 18 – 22). TÜ botaanikaaias saab taimed ka oma silmaga üle vaadata.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta